דלקת בדרכי השתן בהריון - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • לוח אירועים mamy
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

דלקת בדרכי השתן בהריון

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 30.04.2007

דלקות בדרכי השתן הנן תופעה המתאפיינת בתחושה של צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, תחושת אי נוחות וכאבים עמומים בבטן התחתונה, והיא עלולה להופיע אצל נשים הרות בצורה שכיחה יותר בשל לחץ של הרחם הגדל על דרכי השתן.דלקת בדרכי השתן בהריון

דלקת בדרכי השתן היא אחת התופעות השכיחות ביותר בקרב נשים בעיקר בזמן ההיריון. למרות שכיחותה הרבה, קיימות דעות ו"אגדות" שונות הנוגעות לטיפול בה ולמניעתה.

ד"ר רונן רוב, אורולוג ומנהל המרפאה להפרעות בתפקוד המיני וד"ר שמואל אנדרמן, גינקולוג ומנהל היחידה לאנדוסקופיה גינקולוגית במרכז הרפואי הלל יפה, מספקים מידע בסיסי על הדלקת וכן על נכונותן של כמה מ"האגדות האורבניות" הסובבות אותה.

 

מהי דלקת שלפוחית השתן ומהן הסיבות להופעתה?

דלקות בדרכי השתן הנן תופעה המתאפיינת בתחושה של צריבה, תכיפות ודחיפות במתן שתן, תחושת אי נוחות וכאבים עמומים בבטן התחתונה והיא עלולה להופיע אצל נשים הרות בצורה שכיחה יותר בשל לחץ של הרחם הגדל על דרכי השתן (השופכנים) היוצר האטה בזרימת השתן מהשופכנים לשלפוחית, האטת התנועתיות של השופכנים בגלל ההשפעה ההורמונלית של השיליה, הרחבת אגני הכליות ובאופן ספציפי יותר בכליה הימנית.


בנוסף, קיימת בזמן ההריון, שכיחות גבוהה של asymptomatic bacteriuria - נוכחות חיידקים בדרכי השתן ללא הסתמנות קלינית (אין סימפטומים של דלקת בשלפוחית השתן כגון צריבה וכיוב').

 

כיצד נוצרת הדלקת?


הסיבה להיווצרות דלקת דווקא בזמן ההריון קשורה למצב של סטזיס – כלומר שהיה ארוכה של שתן במקום אחד, המהווה קרקע נוחה להתרבות חיידקים, בכליה או בשלפוחית השתן.

 

איך מטפלים?


ראשית, מציין ד"ר אנדרמן, מומלץ לבצע לפחות 3 בדיקות שתן לתרבית במהלך ההיריון, אחת בכל טרימסטר. הדבר מאפשר זיהוי  של נוכחות דלקת וטיפול מתאים במידת הצורך.


חשוב לדעת, כי דלקות בדרכי השתן  יכולות להיות רציניות הרבה יותר בזמן ההריון, וכי ניתן לקבל טיפול אנטיביוטי, אך לא כל תרופה אנטיביוטית מתאימה.


שנית, ישנם מקרים בהם יהיה צורך לאשפז את האישה ההרה על מנת לתת טיפול אנטיביוטי תוך ורידי , זאת בהתאם למצב האם והעובר והחלטת הרופא המטפל. כמובן, שטיפול שכזה, מחייב אחריו הקפדה יתרה על מעקב המשך ההריון.

כמו כן, קיימים מקרים של זיהום עיקש שאינו עובר בקלות, בהם תאלץ האישה לקחת אנטיביוטיקה במהלך כל ההריון – כל זה תחת פיקוח רפואי מתאים. איך נמנעים: שתייה רבה, מעקב קפדני עם בדיקות כפי שהומלצו על ידי רופא הנשים המטפל.

אם ידוע על בעיות קודמות בדרכי השתן כגון אבנים, מומים בדרכי השתן או זיהומים חוזרים בגיל צעיר, יש להתייחס לכל זה ולבצע מעקב מסודר וקפדני.

 

האגדות האורבניות של הדלקת – נכון או לא נכון?

 • דלקת שלפוחית השתן הנה מחלה מידבקתלא נכון.
  מדובר בסוג דלקת שאינו נחשב מחלת מין ולכן לא ניתן להידבק בה מבן הזוג בעת קיום יחסי המין או מישיבה על אסלה של מישהו שחלה בדלקת זו.
 • אם יושבים על רצפה קרה אפשר לחלות בדלקת שלפוחית השתןלא נכון. ישיבה על רצפה קרה לא הוכחה עד כה כגורם לדלקת בדרכי השתן.
 • מהרגע שחלית פעם אחת בדלקת בדרכי השתן, המחלה תופיע במחזוריות תמידית - לא נכון. פעמים רבות נשים טועות לחשוב כי המחלה חזרה, אך אין מדובר בהכרח בדלקת בשלפוחית השתן, אלא בבעיה אחרת. מסיבה זו, מומלץ לפנות לרופא לאבחון הבעיה.
 • נטילת כדורי חמוציות מונעת דלקות בדרכי השתןנכון. גם למיץ חמוציות יש יתרון בעניין, אך הכדורים זולים יותר ונוחים לשימוש.
 • בדלקות חוזרות של דרכי השתן אין בעיה לקחת את כדורי האנטיביוטיקה שניתנו ע"י הרופא בפעם הקודמתלא נכון. אין ליטול באופן עצמאי כדורים אנטיביוטים גם אם סובלים מדלקות חוזרות ונשנות, אלא תמיד כדאי לחזור ולהיוועץ ברופא. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלא בטוח שמדובר דווקא בדלקת בדרכי השתן אלא בזיהום ממקור אחר ורצוי למנוע נזקים שבנטילת תרופה לא מתאימה.
 • שתייה מרובה מסייעת לנשים הסובלות מזיהומים חוזריםנכון. שתייה מרובה חשובה לאלו הסובלות מהדלקת בפועל, אך גם עוזרת במניעה מוקדמת לאלו שחלו בה בעבר.
 • הטלת שתן לאחר קיום יחסי מין מסייעת להימנעות מדלקת בדרכי השתןלא נכון. זהו אינו נתון שהוכח בצורה חד משמעית כמונע דלקת בדרכי השתן.
 • בזמן קבלת טיפול לדלקת יש להימנע מקיום יחסי מין לחלוטיןנכון. הדבר חשוב במיוחד על מנת לתת לאזור להבריא בצורה טובה.
 • מוצרים פרו-ביוטיים יכולים לסייע בתהליך הבראת הדלקת לא מדויק. מדובר בעובדה שעדיין לא הוכחה בצורה מדעית. עם זאת, למוצרים המכילים חיידקים פרו-ביוטיים כגון יוגורט נודעת השפעה חיובית בתהליך ההבראה והמניעה מהדלקת.
 • מתן אנטיביוטיקה במהלך ההיריון מסכן את העובר לא נכון. בזמן ההיריון האנטיביוטיקה הניתנת לאישה מותאמת למצבה המיוחד ואין סיבה כי האנטיביוטיקה תשפיע על התפתחות העובר.
 • זיהום בדרכי השתן אצל האישה יכול לגרום לזיהום ופגיעה בעובר לא נכון. הטיפול בזיהומים פשוטים וגם הטיפול בדלקות קשות יותר בכליה ולעתים גם מצב של urospeis (התפשטות זיהום כללי בגוף מדרכי השתן) – באנטיביוטיקה, אינם מסכנים את העובר או יוצרים פגיעה בו. עם זאת, רצוי לציין כי מצב כזה עלול לגרום להתכווצויות של הרחם, לידה מוקדמת ועוד.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו