השבוע בדיקות סקר ראיה ביוזמת עמותת אור ירוק לילדים - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

השבוע בדיקות סקר ראיה ביוזמת עמותת אור ירוק לילדים

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 01.12.2020
השבוע בדיקות סקר ראיה ביוזמת עמותת אור ירוק לילדים
כמחצית מההורים בישראל מעולם לא לקחו את ילדם לבדיקת ראייה אצל אופטומטריסט
 
 
מסקר שערכה חברת שמיר אופטיקה (ינואר 2020)*, בקרב 300 הורים לילדים עד גיל 15, עולה כי:
 
 
כרבע מילדי ישראל זקוקים לתיקון ראייה, זאת על פי דיווחי ההורים בסקר. 
למרות זאת, כמחצית (49.2%) מכלל ההורים שהשתתפו במדגם מעולם לא ערכו בדיקת ראייה לילדיהם אצל אופטומטריסט.
רק כ-29% מכלל ההורים במדגם לקחו את ילדיהם לבדיקת אופטומטריסט בשנה האחרונה.
מתוך ההורים לילדים עם קושי ראייה, כ-14% מעולם לא לקחו את ילדם לבדיקת אופטומטריסט ורק כ-56% לקחו את ילדם לבדיקת אופטומטריסט בשנה האחרונה. כלומר, גם כאשר ידוע שלילד קיים קושי ראייתי, כמעט מחצית מההורים לא לקחו את ילדם לבדיקת מעקב בשנה האחרונה.
 
בעקבות ממצאים אלה, יערכו השבוע בדיקות סקר הראיה ביוזמת עמותת אור ירוק, החברות שמיר אופטיקה ודור אלון ובשיתוף פעולה עם עירית תל-אביב-יפו. ביום רביעי, 2 בדצמבר, בשעות 13:00-16:00 יוצבו כ- 15 עמדות בדיקה ברחבי העיר - לצד שבילי אופניים, בכיכרות וברחבות מרכזיות וכן בתחנות דלק דור אלון. בעמדות, אשר יופעלו בהתנדבות על ידי עובדי שמיר אופטיקה, ייערכו בדיקות ראיה ראשוניות לרוכבים, לנהגים ולעוברי האורח ויחולקו עלוני הסברה להעלאת המודעות לחשיבות של בדיקות הראיה. כדי לשמור בצורה מיטבית על כללי משרד הבריאות, נערכת הבדיקה מבלי לרדת מהאופניים או לצאת מהרכב. הנבדקים יתבקשו לקרוא משפט על גבי שלט שיוצב במרחק 3 מטרים. במידה ויאובחנו עם צורך בתיקון ראייה, יופנו לאופטומטריסטים ברחבי העיר, לבדיקת סקר מדויקת יותר - אף היא בחינם! (בדיקות המשך להתאמת משקפיים יהיו כרוכות בתשלום).
 
דנה גוטהילף-נזרי, אופטומטריסטית וחוקרת במחלקת המחקר והפיתוח בשמיר אופטיקה: "חשיבות הראייה התקינה משמעותית לתפקודו של הילד במגוון רחב של מישורים. ההשלכות של ליקוי בחדות ראייה, או מצבים כגון עין עצלה, עלולים להוות קושי ברכישת מיומנויות למידה, רמת הישגים נמוכה של קריאה וכתיבה, עייפות כתוצאה ממאמץ העיניים וקושי בתפקוד הפיזי והחברתי. אבחון מוקדם של ליקויי ראייה בגילאי הילדות הינו קריטי ומאפשר הבנה של מאפייני הליקוי, התאמת דרך הטיפול ומניעת ההשלכות השליליות על תפקודו של הילד. מומלץ וחשוב לבצע בדיקת ראייה לילדים אחת לשנה או לכל היותר אחת לשנתיים, לכל ילד, גם בהעדר תלונה ראייתית, היות וחלק מליקויי הראייה באים לידי ביטוי בתלונות שאינן דווקא ראייתיות ובחלק מן המקרים ילד לא מתלונן, כי אינו מודע להתדרדרות ההדרגתית בראייתו”.
 
בישראל, עפ"י הנחיית משרד הבריאות מבוצעות בדיקות עיניים לילדים בגיל 9 חודשים עד גיל שנה בטיפת החלב או אצל רופא עיניים לילדים, בדיקה שנייה בגיל 3, בדיקה בגיל 5 ובדיקה בכיתה א' (גילאי 6-7).  הבדיקות הללו מבוצעות בהעדר מצב ראייתי חריג הדורש מעקב.
 
בבתי הספר מבוצעות בדיקות סקר בכיתה א' ובכיתה ח'. מטרתן היא איתור תלמידים, שמצב ראייתם עלול להגביל את תפקודם והישגיהם החינוכיים כתוצאה מליקויי ראייה. בדיקות אלה מבוצעות ע"י אחיות העובדות בשירות בריאות לתלמיד או ע"י אופטומטריסטים בעלי רישיון משרד הבריאות. בבדיקות הללו נבחנת חדות הראייה של התלמידים והן למעשה מוגדרות כבדיקות סף, כלומר, האם הילד עובר או לא עובר סף חדות מסוים, האם הוא מזהה ממרחק מסוים תו, אות או איור בגודל כלשהו או לא מזהה.
 
בתום הבדיקה הבית-ספרית מקבלים הורי התלמידים מסמך ובו מצוין האם הילד עבר את בדיקת החדות המותאמת לגילו והאם נדרש המשך בירור אצל רופא עיניים או רופא עיניים לילדים, או שהילד כלל אינו נבדק בשל ליקוי ראייה ידוע, תוך ציון שמומלץ לבצע מעקב אחת לשנה. 
 
"בבדיקות אלה ניתן לאתר חלק מליקויי חדות הראייה, אך קיימים ליקויים שבדיקה זו לא תוכל לאתר", טוענת דנה גוטהילף-נזרי, חוקרת קלינית ואופטומטריסטית בשמיר אופטיקה. " מעבר לכך, ראייה איננה רק חדות. קיימים כישורי ראייה נוספים רבים, כגון תפקוד המערכת הדו-עינית. כישורים אלה כלל אינם נבדקים בבדיקות הסקר ולכן לא יזוהו בהם ליקויים", אומרת גוטהילף-נזרי.
 
"בנוסף, בין כיתה א' לח', קיים חלל ריק, בו אין כל הנחייה או נוהל מסודר לבדיקות הראייה והעיניים בילדים. לכן, מומלץ לבצע בדיקות מעקב תקופתיות אחת לשנה או לכל היותר אחת לשנתיים אצל רופא עיניים ואצל אופטומטריסט", אומרת גוטהילף נזרי.
 
 
*הסקר כלל 750 משתתפים, מתוכם: 628 נהגים בעלי רישיון נהיגה בתוקף ו-300 הורים לילדים עד גיל 15. הסקר נערך בינואר 2020 בשיתוף עם מכון P-Value בראשות דר' ירון סלע.
 למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו