נדיר: רופאי רמב"ם ניתחו פעוט בן חודשיים שנולד עם לסתות מחוברות - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

נדיר: רופאי רמב"ם ניתחו פעוט בן חודשיים שנולד עם לסתות מחוברות

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 31.12.2017
נדיר: רופאי רמב"ם ניתחו פעוט בן חודשיים שנולד עם לסתות מחוברות
בעולם כולו דווחו רק כ-50 מקרים של חיבור בין הלסתות בפעוטות. המום המולד הנדיר טופל לפני ימים אחדים ברמב"ם, כשרופאי בית החולים בצעו ניתוח מוצלח בפעוט והפרידו את שני חלקי לסתותיו זו מזו
 
כשנ', פעוט מאזור המרכז, נולד לפני כחודשיים, גילו הוריו שהוא סובל מחך שסוע ותופעה נוספת המתפתחת רק במקרים נדירים ביותר: הפעוט נולד עם לסתות מחוברות באמצעות הרקמה הרכה, באופן שלא מאפשר לו לבצע פתיחה מלאה של פיו. המום המולד, שכמוהו תוארו עד כה רק כ-50 מקרים בספרות הרפואית העולמית, מעולם לא אובחן לפני כן בישראל. לפני כמה ימים ביצעו רופאי רמב"ם ניתוח לפתיחת החיבור בין הלסתות, אשר הסתיים בהצלחה. 
 
התפתחות של חיבור בין הלסתות, הנקרא בלעז Congential maxillomandibular fusion, מיוחסת למספר סינדרומים הקשורים בגנטיקה, אך מפאת מיעוט המקרים אשר דווחו בעולם, הסיבה להיווצרותו של מום מולד כזה עדיין לא ידועה. במקרים מסוימים מתפתח החיבור בין הלסתות באמצעות התאחות העצמות ובמקרים אחרים באמצעות הרקמה, כפי שאירע במקרה הזה. כאשר נ' נולד, החלקים הצדדיים בלסתו היו מחוברים זה לזה בחניכיים, אך במרכז פיו נותר פתח צר שאפשר לו לאכול. בהתייעצות שעשו הוריו לגבי המשך הטיפול בו, הם הופנו אל מחלקת פה ולסת ברמב"ם, בניהולו של פרופ' עדי רחמיאל, שם הומלץ להם לבצע ניתוח להפרדת הרקמות ופתיחת חיבור הלסתות בהקדם אפשרי, למרות גילו הצעיר של בנם. להערכת הרופאים דחיית ביצוע ניתוח שכזה יכול היה לגרום לנזק בהתפתחותו של התינוק. 
 
למרות שניתוח כזה מעולם לא בוצע בארץ, צוות רמב"ם ניגש למשימה. בניתוח שבוצע לפני ימים אחדים בבית החולים, לקח חלק צוות רב תחומי מהמחלקה לאורתודנטיה, הרדמה וכירורגית פה ולסת. האתגר העיקרי שעמד בפני הרופאים היה דווקא שלב ההרדמה של הפעוט, אשר בוצעה בילד כה צעיר תוך כדי התמודדות עם הקושי של הכנסת המכשור הרלוונטי דרך פיו, שכאמור, פתיחתו מוגבלת. על צוות המנתחים נמנו: ד"ר עומרי אמודי, רופא בכיר בכירורגית פה ולסת וסגן מנהל המחלקה, אשר הוביל את הניתוח יחד עם ד"ר בועז פרנקל, כירורג בכיר בתחום פה ולסת וד"ר עמית להבי, מרדים בכיר המתמחה בילדים, לצד ד"ר יאיר ישראל וד"ר שמרית ארבל-פראתי, מתמחים בתחום כירורגית פה ולסת וכן פרופ' דרור איזנבוד, מנהל המחלקה לאורתודונטיה ברמב"ם ומומחה במומי פנים מולדים. 
 
במהלך הניתוח ביצעו הרופאים חיתוך עדין של רקמות הרכות המחברות בין הלסת העליונה והתחתונה, ולאחר מכן צרבו את האזורים אשר הופרדו, על מנת לעצור את הדימום ולאפשר לרקמה הפגועה להחלים בצורה מיטבית. בזמן הניתוח נלקחו מידות לצורך ביצוע פלטה אורתודונטית, על מנת להפריד בין לסת עליונה ותחתונה בכדי למנוע את החיבור מחדש. 
 
בתום הניתוח הועבר הפעוט להמשך התאוששות, ויממה בלבד לאחר הניתוח, הוא שוחרר לביתו כשהוא חש בטוב. לדברי הרופאים, בתקופה הקרובה יצטרכו הוריו של הפעוט לבצע פעולות חוזרות של הפרדת החניכיים באמצעות האצבע על מנת למנוע מצב של התחברות הרקמות בשנית, זאת עד שהאזור יחלים לחלוטין. בעקבות הניתוח לסתותיו של הפעוט צפויות להתפתח באופן תקין וללא כל מגבלה. 
 
"אנו מאוד מרוצים מהתוצאות", סיכם אביו של נ', "בתקופה הקרובה נגיע לרמב"ם להמשך מעקב אחרי הניתוח, אבל החלק הקשה מאחורינו". 
 
בתמונה רופאי רמב"ם בניתוח להפרדת לסתותיו של נ'.
צילום: פיוטר פליטר
 למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו