איך מבדילים בין כאבי בטן לדלקת של התוספתן – APPENDICITIS - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • מפגשי בוקר
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

איך מבדילים בין כאבי בטן לדלקת של התוספתן – APPENDICITIS

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 04.12.2016

אחת המחלות השכיחות בכירורגיה של ילדים ומבוגרים הינה דלקת של התוספתן. למרות שמחלה זו כה נפוצה, לעיתים היא יכולה להוות אתגר אבחוני. איך מבדילים בין כאב בטן לדלקת התוספתן?מאת: ד"ר דניאל שינהר, כירורג ילדים, שיבא תל השומר


איך מבדילים בין כאבי בטן לדלקת של התוספתן – APPENDICITIS
התוספתן נמצא בבטן הימנית התחתונה בנקודת החיבור בין המעי הדק והמעי הגס (צקום). 

איך נוצרת דלקת התוספתן?

הסיבה להופעת דלקת של התוספתן היא חסימה של הפתח של התוספתן לחלל המעי ובכך נוצר איבר החסום בשני צדדיו ומכיל בתוכו כמות גדולה של חיידקים. חיידקים אלה הולכים ומתרבים וגורמים להתנפחות של התוספתן עד להתנקבות שלו ופיזור מוגלה בחלל הבטן. חסימה זו יכולה לנבוע מגוש צואה שחוסם את הפתח או לעיתים דלקת ויראלית הגורמת להתעבות של דופן המעי וחסימתו. לכן, דלקת של התוספתן מאד נפוצה בעונות שנה שבהן המחלות הויראליות מאד נפוצות, כלומר באביב ובסתיו. לפיכך דלקת של התוספתן במיוחד בקרב ילדים הינה מחלה עונתית.

 

אבחנה מבדלת (מה יכול לתת תמונה דומה לדלקת של התוספתן)

האבחנה המבדלת של דלקת בתוספתן רחבה ביותר ומכאן הקושי באבחון שלה. אבחנה מבדלת זו כוללת:
 • זיהום בדרכי העיכול הגורם לשלשול והקאה (גסטרואנטריטיס – קלקול קיבה).
 • זיהום בדרכי השתן.
 • דלקת ריאות.
 • דלקת בכיס מרה.
 • דלקת בלבלב.
 • ציסטה בשחלה (במיוחד בצד ימין).
 • כאבי ביוץ.
 • דלקות במעיים מסוג מחלת קרון.
 • ועוד רבים.
ריבוי מקרי תחלואה המדמים דלקת של התוספתן גורם לטעויות רבות באבחון ולא נדיר למצוא ילד או מבוגר שנבדקו אפילו מספר פעמים על ידי רופא מטפל ולא בוצע אבחון נכון של התופעה.
 

תסמינים

חולה הסובל מדלקת של התוספתן יתלונן לרוב על רגישות ניכרת בבטן הימנית, ובבדיקה ניתן יהיה למצוא נוקשות באזור הבטן הימנית, רגישות ניכרת ובמידה ולוחצים באזור זה ומשחררים תהיה החמרה בתחושת הכאב.
לרוב, הסימנים של דלקת התוספתן מתחילים ככאבי בטן מפוזרים בבטן, בעיקר מסביב לטבור ובהדרגה הכאבים נודדים לכיוון הבטן הימנית התחתונה. סימנים נוספים מלווים יכולים לכלול הקאות, שלשול, חום נמוך ולמעשה דלקת של התוספתן יכולה לחקות כל מצב תחלואה תוך בטני.
במידה והתוספתן עבר התנקבות התמונה תהיה סוערת הרבה יותר עם רגישות מפוזרת בכל הבטן, חום גבוה ולעיתים הופעה של גוש בבטן הימנית המרמז על יצירת אבצס (מורסה) תוך בטנית. חולים אלה הינם חולים קשים ובהעדר טיפול מתאים צפויה סכנה לחייהם.

 

מתי כדאי לפנות לבדיקת רופא בנוכחות כאב בטן?

לא כל כאב בטן דורש פניה לבדיקת רופא. כאבי בטן הבאים בגלים מלווים בשלשול והקאה שאינם הולכים ומחמירים, יכולים בהחלט לרמז על זיהום ויראלי כל שהוא. כאבי בטן שנמשכים יותר מ-24 שעות והולכים ומחמירים, חשוב להגיע לבדיקה אצל רופא.
 

הטיפול 

הטיפול בדלקת של התוספתן הינו ניתוח. הניתוח יבוצע בגישה לפרוסקופית תוך שימוש במצלמות טלביזיה עם יצירת שלושה פתחים קטנים בדופן הבטן או בגישה פתוחה, על ידי חתך באזור בטן ימנית תחתונה.
הבחירה בין שתי גישות אלה תלויה בעיקר במיומנות של המנתח ואין העדפה ברורה ביניהן. לכל גישה יש יתרונות וחסרונות כאשר במבוגרים הגישה הלפרוסקופית עדיפה , עקב חזרה מהירה יותר למעגל העבודה בעוד שבקרב ילדים מגיבים לעיתים טוב יותר לניתוח הפתוח.
בנוכחות אבצס תוך בטני, הטיפול יכלול מתן אנטיביוטיקה תוך ורידית שלרוב תביא להעלמות האבצס ובמידה ולא חל שיפור ניתן לבצע ניקוז שלו בהנחיית CT או אולטרסאונד US . כשישה עד 8 שבועות לאחר ההחלמה מאבצס תוך בטני יוזמן המטופל לניתוח מתוכנן לכריתת התוספתן.
 

החלמה ומתי אפשר לאכול?

לאחר ניתוח של כריתת תוספתן ללא סיבוכים, ישוחרר המטופל לביתו תוך יום עד יומיים. מספר שעות לאחר הניתוח הילד או המבוגר יכול לשתות מים או תה, תחילה בכמויות קטנות ואם אינו מקיא - לשתות לפי רצונו. ביומים הראשונים יש לאכול מזונות רכים ולאחר מכן - אוכל רגיל.  חזרה לשגרת חיים (לימודים או עבודה) תתכן תוך מספר ימים ויש להימנע ממאמצים גופניים למשך 2-3 שבועות.
 

סיבוכים של דלקת התוספתן כוללים:

 • זיהום בפצע הניתוח.
 • אבצס תוך בטני או זיהום מפושט בחלל הבטן.
 • חסימות מעיים.
 • בקרב ילדות ונשים שבהן התוספתן התנקב עם פיזור של מוגלה באגן עלולה להיות עקרות כתוצאה מהדבקות של החצוצרות.
 

איך החיים נמשכים ללא תוספתן? 

החיים ללא תוספתן נמשכים ללא כל מגבלה הן באוכל והן בפעילות גופנית מאחר והתוספתן אינו משמש כיום בבני אדם בתפקיד כל שהוא במערכת העיכול.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו