על אוזן זקורה שמעתם? - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

על אוזן זקורה שמעתם?

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 09.01.2017

במהלך חודשי החורף אנו עדים לריבוי מקרים של דלקות אוזניים בקרב ילדים, כמו גם לעלייה בשכיחות סיבוכי דלקת אוזן תיכונה, בניהם מסטואידיטיס. איך מאבחנים? איך מטפלים? מאת: ד"ר יעל גרטי גרוס, רופאה מומחית ביחידה לכירורגיה ושיקום האוזן והשמיעה, מרכז א.ר.ם, אסותא רמת החייל


על אוזן זקורה שמעתם?
אין כמעט הורה בארץ (וגם בעולם) שלא יכול לספר לכם על דלקות האוזניים שליוו את גדילת ילדיו, או לספר על עצמו ועל דלקות האוזניים מהן סבל. ואכן, דלקות אוזניים הינן מצב דלקתי שכיח יחסית בילדים. במהלך חודשי החורף אנו עדים לריבוי מקרים של דלקות אוזניים בקרב ילדים, כמו גם לעלייה בשכיחות סיבוכי דלקת אוזן תיכונה, בניהם מסטואידיטיס. מדובר בדלקת חריפה של עצם המסטואיד, בעיקר בקרב פעוטות עד גיל שנתיים, אך עלולה להתרחש בכל הגילאים.
 
במקרה של סיבוכי דלקת אוזן תיכונה קיימת התפשטות של התהליך הדלקתי מחלל האוזן התיכונה לכיוון חלל המסטואיד, שנמצא מאחורי חלל האוזן התיכונה ומהווה למעשה המשכיות שלו.
מדובר במצב רפואי מסוכן בעיקר בשל פוטנציאל הסיבוכים האפשרי, הנובע ממיקום התהליך הזיהומי בקרבת המוח ומבנים אנטומיים קריטיים הנמצאים בתוך חלל האוזן התיכונה ועצם המסטואיד.
 

מתי יעלה חשד למסטואידיס?

הסימנים הקליניים והסימפטומים המאפיינים מסטואידיטיס חריפה הם חום גבוה (לעתים עלייה חדה במהלך הלילה), אי שקט או לחילופין אפטיות (אדישות), הזדקרות ודחיקה של האפרכסת קדימה ולמטה, אודם רגישות ונפיחות אחר אפרכסתית, אבחנה של דלקת אוזן תיכונה בשבועות האחרונים.
דלקת חריפה בעצם המסטואיד עלולה להוביל לסיבוכים נוספים, אשר ניתן לחלקם לסיבוכים תוך וחוץ גולגולתיים. סיבוכים תוך גולגולתיים הינם סיבוכים מוחיים בעיקרם, כגון: פקקת של וריד מוחי או דלקת קרום המוח כתוצאה מהתפשטות הזיהום לכיוון מעטפת המוח. סיבוכים חוץ גולגולתיים שכיחים יותר, לדוגמא: חולשה של עצב הפנים או אבצס אחר אפרכסתי.
סיבוכים תוך וחוץ גולגולתיים עלולים להתגלות כבר בזמן האבחנה של מסטואידיטיס חריפה, אך עלולים גם להתפתח במהלך הטיפול במחלה, לכן מומלץ להיות במעקב של רופא אף-אוזן-גרון. 
מסטואידטיס חריפה היא סיבוך מסוכן של דלקת אוזן תיכונה פשוטה שעלולה לקרות אצל כל ילד. כאשר קיים חשד כלשהו למסטואידיס חריפה (בהתאם לסמפטומים והממצאים המוזכרים לעיל) על ההורים לקחת את הילד באופן מיידי לבדיקת רופא א.
א.ג או למיון ילדים בבי"ח הקרוב על מנת להתחיל טיפול בהקדם האפשרי ובכך למנוע סיבוכים נוספים.
 

כיצד מאבחנים?

אבחנה של מסטואידיטיס חריפה כוללת בחינה של הסימנים הקליניים, בדיקה גופנית יחד עם מדדי דלקת מוגברים וספירת דם חיידקית. במקרים בהם קיים חשד לסיבוך חוץ או תוך גולגולתי ישנו צורך בבדיקת הדמיה (בדיקת CT או בדיקת MRI) על מנת להתאים את הטיפול הנכון ביותר.
 
 

כיצד מטפלים?

הטיפול במסטואידיטיס חריפה, כאשר אין חשד לסיבוך נוסף, הינו מתן אנטיביוטיקה תוך ורידית, ניקור של עור התוף לצורך לקיחת תרבית והכנסת צינוריות אוורור ('כפתורים') על מנת לאפשר ניקוז של המוגלה מחלל האוזן התיכונה. במקרים אלו צפוי שיפור ניכר בסמפטומים ובממצאים כ-48 שעות לאחר התחלת הטיפול.
כאשר קיים חשד לסיבוך נוסף או כאשר אין הטבה מספקת תוך זמן סביר מהתחלת הטיפול ו/או רושם להחמרה תחת הטיפול, ישנו צורך לבצע בדיקת הדמיה (CT של האוזניים והמוח או בדיקת MRI) על מנת לתכנן ניתוח בהתאם לממצאים.
טיפול הבחירה במקרים אלו יהיה 'מסטואידקטומיה קורטיקלית'. מדובר בפרוצדורה כירורגית המתבצעת בהרדמה כללית, במהלכה מתבצע ניקוז של חלל המסטואיד תוך פינוי כל המוגלה והרקמה הדלקתית מחלל המסטואיד.
 
ככלל, דלקת אוזן חריפה הינה מצב רופאי עדין המחייב טיפול מתאים והתייחסות נכונה תוך מעקב רופא. כאשר עולה חשד לסיבוך של דלקת אוזן חריפה יש לפנות לקבלת טיפול באופן מיידי.
לרוב במקרים אלו הטיפול יעשה במסגרת אשפוז תוך מעקב צמוד של רופא א.א.ג. קבלת ההחלטות לגביי אופן הטיפול מתבצעת בהתאם למצב הקליני והממצאים בבדיקות.
שינוי בתכנית הטיפול או מעבר מטיפול שמרני לטיפול כירורגי מתבצע באם קיימים ממצאים מסכנים רלוונטיים או במידה ומגמת השיפור אינה מספקת וקיים חשש להחמרה במצב.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו