טיפול בכינים - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

טיפול בכינים

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 27.06.2005

כמה טיפים שיעזרו לכם להתמודד עם תופעת הכינים של ילדיכם. טיפול בכינים

 

 
 

(מתוך סקירה שהופיעה ב new england journal of medicine)

new england journal of medicine number 21 volume 346:1645-1650 may 23, 2002

head lice

richard j. roberts, m.b., b.s., d.c.h, m.p.h.

 

 

 

הקדמה

כינת הראש (pediculosis capitis) היא פרזיט שכיח ביותר בכל העולם, המופיע בכל גיל או מעמד. שכיח יותר למצוא כינים בקרב ילדים בגיל 11-5, יותר בקרב בנות ונדיר בשחורים. במדינות מפותחות השכיחות היא בשיעור 3%, אך בגיל בית הספר, עלול הטפיל להופיע בקרב עד 25% מהילדים. במרבית המקרים אין כל סימפטומים ופרט לגרד ופצעים משניים, אין כל סימנים או פגיעה נוספת.

הכינה היא של בני האדם בלבד ושונה מכינת הגוף או הבושת.

הכינה ניזונה ממציצת דם, תוך הפרשת ריר, הגורמת לתחושת עקצוץ ובמקרים חמורים יותר, לזיהום משני של העור. לאחר ההזדווגות הכינה הבוגרת מטילה 6-1 ביצים ביום במשך כחודש ימים, עד שהיא מתה.

הביצים שקופות בתחילה ודבוקות לשורש השערה. אחרי הבשלה של 7 ימים, הן בוקעות ונותרת הקליפה, אותה קל יותר לראות –nit  היא לבנה וגודלה כ-1 מ"מ. אחרי 12-9 ימים ושלושה גלגולים, הכינה נעשית בוגרת, צבעה אפור וגודלה כגרעין שומשום. 4-3 מ"מ לאורך. במרבית המקרים, הדבקה באה לידי ביטוי כשיש כ-10 כינים בוגרות, רובן "נימפות" צעירות באורך 2-1 מ"מ. הביצים הריקות נשארות דבוקות לשערות ועם גדילת השערות מתרחקות מהקרקפת (בקצב של 1 ס"מ בחודש).

 

הדבקה (העברה)

כינים לא קופצות או עפות ובעלי חיים לא מעבירים כינים!

הדבקה מתרחשת ברוב המקרים ממגע ראש-בראש שכיח בין בני הבית. שיתוף במסרקים  ומברשות שיער גם כן יגרום להדבקה. כובעים עלולים להיות גורם הדבקה נוסף, אך אין לכך

עדות חד-משמעית. הכינה הבוגרת יכולה לחיות מחוץ לשיער עד 55 שעות, אך עם הזמן כוח החיות שלה ועמו יכולת ההדבקה, קטן הרבה לפני שהיא מתה.

 

אבחנה

שכיח מאוד שלא מאבחנים כינים. המצאות nits לא מעיד על נוכחות כינים היות ואלו יכולים להישאר דבוקים לשיער חודשים לאחר הבקיעה ולאחר טיפול מוצלח!

ההגדרה הרפואית למצב של הידבקות היא מציאת ביצים מרובות במרחק של עד 6.5 מ"מ מהקרקפת, אלא שמצב זה לא מביא להדבקה ממשית של עד שני שלישים מהמקרים. אחרים הציעו שרק מציאת כינים חיות וזזות מעיד על הדבקה.

 

חיפוש כינים וביצים בשיער היא הדרך המקובלת לבדוק הדבקה, אלא שהיא תפספס 3 מהמקרים! סירוק שיער רטוב עם מסרק דק המיועד לסילוק ביצים היא הדרך הנכונה והמהירה. יש להקפיד להתחיל את הסירוק קרוב ככל האפשר לקרקפת. המרווח בין שיני המסרק צריך להיות 0.2 עד 0.3 מ"מ. יש לסרק את כל הראש לפחות פעמיים בכל סירוק.יש לבדוק מציאת כינים וביצים בכל מעבר של המסרק בשיער. בדרך כלל לוקח פחות מדקה למצוא את הכינה הראשונה.

 

הטיפול

תכשירים המכילים מלטיון הם המומלצים ביותר.

ביצים במרחק מעל 1 ס"מ מעל הקרקפת לא מעידות על מציאת כינים חיות ולא מצריכות טיפול!

אם יש הדבקה בתוך חודש מטיפול אחרון יש להשתמש בתכשיר שונה!

כל התכשירים הכימיים, אסורים לשימוש בילדים מתחת לגיל שנתיים.

יש לסרק שיער רטוב (עם קונדישנר או שמן) עד שאין יותר כינים על המסרק. בדרך-כלל 15-30 דקות בכל פעם. יש לסרק כל 4-3 ימים במשך שבועיים.

גילוח הראש מיותר!

אין הוכחה שתכשירים "מרככי ביצים" או "מסלקי ביצים" יעילים.

יש לבדוק את כל בני המשפחה.

 

יש שלוש דרכים לטפל בכינים: שמפו קוטל כינים, סירוק רטוב וטיפול תרופתי דרך הפה. נערכו מספר ניסויים על מנת למצוא תכשירים קוטלי כנים, הן טבעיים והן סינטטים, אך מרביתם הוכחו כלא יעילים. תכשיר קוטל טוב הוא זה המסוגל להרוג הן את הכינים והן את הביצים.

 

נעשו הרבה מחקרים עם שמפו קוטל כינים. יש למעלה מ-17 חומרים שונים שנבדקו, אך רק 4 נמצאו עומדים בקריטריונים של חומרים יעילים נגד כינים. תכשירים אלו מסוגלים לסלק כינים ב 95%. התכשירים מכילים קוטלי חרקים, הנמצאים בשימוש חקלאי. אלו הם המלטיון, פרמטרין ופירטרין. כינים מפתחות עמידות לתכשירים ובמחקרים בבריטניה נמצא מלטיון יעיל רק ב 78%. מלטיון עלול לגרום להרעלה של תאי עצב בכמויות גדולות (עד כה לא דווח על פגיעה בשימוש במלטיון בטיפול נגד כינים בבני אדם). יש תכשירים של מלטיון העלולים להתלקח באש עד שהם מתייבשים.

 

בתכשיר הפרמטרין יש להשתמש פעמיים בהפרש של שבוע עקב עמידות הביצים. אין בכל מקרה להשתמש למעלה משלוש פעמים באותו תכשיר בטווח של שבועיים. השימוש בתכשירים אלו הוא בשיער יבש. שיער רטוב או חפוף בשמפו מחליש יעילות החומרים בתכשירים הללו.

 

תרופות אחרות כמו לינדן הן מסוכנות ועלולות לגרום לתופעות לוואי כמו אי-שקט, עצבנות ואף לגרום לפרכוסים. תרופה כמו קרבריל שהייתה בשימוש, גרמה לסרטן בקרב עכברים. תרסיסים להשמדת כינים אסורים לשימוש על השיער ועלולים לגרום להתקף אסטמה.

 

באופן מפתיע נמצא שרספרים (תרופה נגד חיידקים) הניתן דרך הפה, נמצא יעיל במקרים עיקשים וקלים בשימוש קצר. יעילותו נמצאה בין 95%-80%.

 

סירוק הוא הטיפול הבטוח ביותר. העובדה שהכינה לא עוברת לראש אחר עד שבוע מבקיעתה ולא מטילה ביצים עד 10 ימים וכל הביצים בוקעות תוך שבוע מהטלתן, מאפשרת להיפטר מהכינים (עד ההדבקה הבאה) על ידי סירוק רצוף של מספר ימים. סירוק נמצא יעיל ב 38% מהמקרים, לעומת קוטלי כינים שהיו יעילים כפליים.

 

רצוי לבדוק בקביעות אחת לשבוע אם הכינים חזרו. יש לשלוח חזרה לגן או לבית הספר, לאחר הטיפול הראשון. ביצים במרחק למעלה מס"מ אחד מהקרקפת, הן לא עילה למנוע מגע עם ילדים.

יש להרתיח מסרקים ומברשות (60 מעלות).

 

בעיות ושאלות

אין כל מידע המעיד הן על יעילות והן על בטיחות תכשירים "טבעיים" – תמציות צמחים וכיו"ב. כמו כן, תכשירי "סבתא" כמו תערובות חומץ, נפט ודלק או מיונז (?!?!!) לא יעילים או בטוחים יותר. בשיער ארוך אפשר לטפל רק עד גובה הכתפיים. בגמר הטיפול יש לחפוף שנית עם שמפו רגיל.

 

הבעיה היא כלל עולמית. בארה"ב ילדים לא מורשים להיכנס לגן הילדים או בית הספר אם נמצאו אצלם כינים. בשנת 1998 ילדים הפסידו 24-12 מיליון ימי לימודים עקב כינים! מדיניות "אין כינים" אף היא לא מבטיחה חיסול הבעיה היות והכינים נמצאות בשיער עד מספר שבועות בטרם התגלו. כ 75% מהילדים עם ביצי כינים בשיער, לא יגיעו לידי התפתחות של כינים בוגרות והדבקה ממשית.

 
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו