דיכאון בקרב נשים ודיכאון לאחר לידה - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

דיכאון בקרב נשים ודיכאון לאחר לידה

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 29.03.2005
זה נורמאלי לחוות תחושות קשותשל עצב לאחר מוות של בן זוג , חבר או משפחה ורובנו חווינו תחושות אלו במהלך חיינו ,אבל תחושת עצבות הנמשכת לאורך זמן אינה נורמאלית ויש מקום להתייעץ עם מומחה לנסותלאתר את המקור לתחושות אלו.

מאת: ד"ר י. לב - אור ND C.A מומחה תזונה אקופונקטורה וביו פידבק 


דיכאון בקרב נשים ודיכאון לאחר לידה

זה נורמאלי לחוות תחושות קשותשל עצב לאחר מוות של בן זוג , חבר או משפחה ורובנו חווינו תחושות אלו במהלך חיינו ,אבל תחושת עצבות הנמשכת לאורך זמן אינה נורמאלית ויש מקום להתייעץ עם מומחה לנסותלאתר את המקור לתחושות אלו.

כמו בכל מחלה חשוב לנסות לזהות את סמפטומיהתופעה בשלב מוקדם ככל האפשר על מנת להבטיח מניעה של התקפים חריפים חוזרים והחמרהבעתיד.

דכדוך או דיכאון הם מצבים שמצריכים התערבות מקצועית ( לא בהכרחרפואית או פסיכולוגית ) ואינם ניתנים לטיפול ביתי ובטח אינם עוברים עם הזמן, חשובלהבין שהבושה העלולה לנבוע ממצב זה היא חסרת משמעות מול התוצאות העלולות לנבועמדיכאון לאורך זמן.

נשים סובלות מדיכאון בשיעור כפול מגברים, אבל כפיצוימאריכות יותר חיים מהגברים
הסיבה לשכיחות הגבוהה של דיכאון בנשים כרוכהבשינויים הורמונאליים החלים בגוף האישה לאורך חייה כגון שינוי מחזור, הריון, וגילהמעבר.

מחקר שפורסם לאחרונה הוכיח שנשים הסובלות מתסמונת קדם וסתית חשוהקלה בסימפטומים הרגשיים והפיזיים כאשר הורמוני המין שלהן דוכאו. אך כאשר ההורמוניםחזרו לרמתם הרגילה, אותן נשים פיתחו שוב את הסימפטומים והמצוקות הנפשיות, מכאן אנולמדים שיש קשר ישיר בין פעילות הורמונאלית למצבי לחץ ודיכאון.

שלוב שלקריירה, ניהול משק בית וטיפול בילדים הוא גורם לחץ משמעותי המזרז ומעודד מתחיםוחרדות בנשים. כ % 60 - 80 מהנשים סובלות לאחר לידה מתופעות דכדוך קל עד דיכאוןקליני .

נשים לאחר לידה חוות רמות שונות של דיכאון, הידועה והנפוצה ביותרהיא זו הנקראת תופעת הדכדוך הקל אשר מופיעה ימים מספר לאחר הלידה ויכולה להימשךבמצבים נורמאלים מספר ימים.
אצל נשים רבות לאחר לידה חלים שינויים קיצונייםבמצב הרוח. מצב הרוח יכול לנוע בין שמחה לעצב ולרוב משולב בחוסר תיאבון, קשייםבריכוז והפרעות קלות בשינה. בדרך כלל שינויים אלו נעלמים ימים אחדים עד שבועייםלאחר הלידה.

אבחון וטיפול בדיכאון לאחר הלידה מתעכב לעיתים קרובות, הדברמצער ומתסכל ביותר משום שטיפול פשוט ולרוב שאינו תרופתי, דהיינו שיחות (ייעוץפסיכולוגי), יכול לשפר את המצב במידה ניכרת הסימפטומים האופייניים לדכדוך קל הםבד"כ עצבות רבה ותחושת ייאוש, עייפות רבה ורצון לישון, חוסר חשק ורצון לפעול, התקפיבכי משולבים בתחושה כללית של אי שביעות רצון וחוסר אנרגיה.
מקרים חריגים שבהםמצב הרוח הדיכאוני יכול להימשך חודשיים עד שישה חודשים יבוא לביטוי בחוסר מוטיבציה,בהפרעות בשינה או בשינה עודפת, בעצב עמוק, בירידה בהערכה העצמית ואף במקרים נדיריםאכזבה מהתינוק אי רצון לטפל בתינוק וחשש מפני פגיעה עצמית או מפגיעה ברך הנולד –תופעה המוגדרת כדיכאון לאחר הלידה (postpartum major depression - p.m.d).
המקור לדכדוך בד"כ נובע משינויים הורמונאליים ועקב הטראומה הגופנית והנפשיתשבעקבות הלידה ופער בין הציפיות למה שקיים בפועל, ומעצם המחשבה שלפתע, "פולש" לחייההאוטונומיים של היולדת תינוק, יצור חי, בעל צרכים, ללא שפה, הניזון מגופה. תינוקבעל גוף, מדיף ריחות, מפריש הפרשות ולו פה הנצמד לגוף האם.

דיכאון אמיתייופיע בד"כ ב 10-15 אחוז מהמקרים. הקשר בין הדכדוך לדיכאון עשוי להיות ישיר, אם כיכלל אינו הכרחי. דכדוך ראשוני קל שלא טופל עשוי לצמוח לממדים גדולים יותר. אישה שלאתקבל תמיכה בשלב הראשוני, עשויה לשקוע יותר ויותר בקשייה ולפתח דיכאון. יחד עם זאת,לדיכאון חוקים משלו, והוא שכיח יותר בקרב נשים בעלותנטייהלדיכאון.

מספר מחקרים הצליחו לבודד מבנה אישיות שלנשים שהסיכוי שלהן ללקות בדיכאון לאחר לידה גבוה מול שאר האוכלוסייה – מאפייניהאישיות הרגישים לדיכאון לאחר לידה הן נשים בעלות רמת חרדה גבוהה , נשים החיות במתחרב, נשים שאינן סומכות על עצמן ונשים קרייריסטיות שמתכוננות ללידה ומוצאות את עצמןמאוכזבות מהתפקוד שלהן במהלך הלידה ולאחריה,כל אלה עשויים לעורר תחושת אשמהוהלקאה עצמית. זווית נוספת שאינה מקלה על האישה, היא התחושה כי גופה הוא מכונהלייצור תינוקות ומזון וכן ההתמודדות עם התלות של הרך הנולד.
חשוב לציין, כי רקבמקרים נדירים- 1:1000 - נרשמת פגיעה של האם בתינוק ו/או הזנחתו. מקרים אלה מופיעיםעל רקע של מחלת נפש קודמת ואינם מאפיין שכיח של דיכאון אחרי לידה.

הגישההטיפולית המקובלת בדיכאון לאחר הלידה דומה לגישה לטיפול בדיכאון בכלל. למרות שהדעותעדין חלוקות בשאלה אם הגורם לדיכאון הזה הורמונאלי או סביבתי.

במקרהומחליטים להיעזר בטיפול תרופתי נשים מניקות חייבות להתייעץ עם רופא המשפחה וזאתמהסיבה שהתרופות המשמשות בטיפול בדיכאון לאחר לידה הן התרופות השכיחות לטיפולומניעה של דיכאון רגיל (במקרי דיכאון במהלך ההנקה רצוי לשקול לקיחה של תוספי תזונהופחות תרופות ).
אצל רוב הנשים המתחילות טיפול תרופתי נצפים סימני שיפור ראשוניםכבר בפרק זמן של שבועיים עד ארבעה שבועות, בדרך כלל זמן הטיפול אורך בין ארבעהחודשים לשנה.

אישה בעלת היסטוריה של דיכאונות לאחר לידה או בעלת רקע דכאונינמצאת בקבוצת סיכון גבוהה לחוות דיכאון לאחר לידה גם לאחר לידות נוספות, וזאת לעומתאישה שלא לקתה בדיכאון לאחר לידה ואין לה מבנה אישיות דיכאוני שבד"כ לא תסבולמדיכאון לאחר לידה גם בלידות הבאות.

דיכאון קליני יכול לתקוף כל אחד ללא קשרלמינו , השכלתו , מוצאו ובטח ללא קשר לרמת הכנסתו. חולים בדיכאון מאבדים את ההנאהבחיים , נוטים יותר ללקות במחלות הקשורות למערכת החיסון ובמקרי חולי דיכאון רקמחמיר את המחלה עד מצב שבו החולה שוקל אופציות אובדניות. למרבה הצער מצב חולי זההוא מיותר וניתן לטיפול באופנים שונים בהצלחה רבה לאורך זמן.

מניסיוני אנייכול להעיד שאנשים הלוקים בדיכאון אינם פונים לקבלת עזרה רפואית גם עקב חששמהסטיגמה שעלולה להיות מודבקת לחולה כתוצאה מההשוואה הלא נכונה של דיכאון למחלותנפש אחרות .
סיבה נוספת בגללה לא פונות הנשים הסובלות לקבל יעוץ מקצועי נובעתמהעובדה שהן לא תמיד יודעות לזהות את הסימפטומים הנוספים המשולבים שכוללים בנוסףלמה שהוזכר מעלה גם תחושת עצבות עמוקה, התכנסות עצמית ( הסתגרות ), התקפי חרדה,רגזנות וחוסר שינה.
נשים החוות דיכאון עלולות להשלים עם תחושות קשות אלו ללאידיעה שניתן לפתור ולהקל בתחושות אלו בצורה בטוחה ולעיתים רבות ללא התערבות תרופתיתכך שחשוב להבין שדיכאון לאחר לידה או דיכאון בכלל איננו מצב נורמאלי שצריך להשליםאיתו.

אז אחרי הקדמה ארוכה וממצה כל כך בנוגע לדכדוך קל ולדיכאון קשה לאחרהלידה,
במאמר הבא נדבר על שיטות המניעה התזונתיות ( רמז – דגים יכולים למנועדיכאון ) על התרופות למניעת דיכאון ( רמז זה לא תמיד מומלץ ) ועל שיטות הטיפולהמשלימות המומלצות למניעה וטיפול בדיכאון לאחר לידה.

 
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו