טיפולי רבייה - סיכון גדול יותר למומים מולדים - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

טיפולי רבייה - סיכון גדול יותר למומים מולדים

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 30.07.2012

מחקר מקיף ויחידי מסוגו מצא כי טיפולי פוריות קשורים בסיכון מוגבר למומים מולדים אך קיימים הבדלים משמעותיים בסיכון בין טיפולים שונים.תרגמה וערכה: עדי ליפטשר

 


טיפולי רבייה - סיכון גדול יותר למומים מולדים

מחקר מקיף ביותר מצא כי הסיכון למומים מולדים קשור בסוגים שונים של טכנולוגיות רבייה.

 

החוקרים השוו את הסיכון למומים מולדים עבור כל אחד מטיפולי הרבייה שבדרך כלל זמינים ברחבי העולם, כמו  הפריית מבחנה (ivf), טיפול המיקרו מניפולציה(icsi)  שכולל התערבות במעבדה בתהליך הפריית הביצית, ואינדוקציית ביוץ. הם גם השוו את הסיכון למומים מולדים לאחר השתלת עוברים טרייה וקפואה.

 

"בעוד שבאופן כללי טכנולוגיות רבייה מסייעות קשורות בסיכון מוגבר למומים מולדים עיקריים, מצאנו הבדלים משמעותיים בסיכון בין טיפולים שונים," אומר החוקר הראשי במחקר,פרופסור מייקל דיוויס.

 

החוקרים בחנו יותר מ300,000 לידות שמתוכן 6,100 לידות שנעזרו בטכנולוגיות רבייה בדרום אוסטרליה, וערכו השוואה בין סיכונים למומים מולדים על פני כל טיפולי הפוריות הקיימים ובין הריונות של נשים ללא עבר של בעיות פוריות.

 

מחקרים קודמים זיהו סיכון מוגבר למומים מולדים הקשור לטיפולי פוריות, אך מחקר זה הוא הראשון שמשווה את כל סוגי הטיפולים. בנוסף, זהו המחקר הראשון שמשווה הריונות בקרב נשים על פי הטיפולים שקיבלו.

הסיכון למומים מולדים בהריונות שנעזרו בטיפולי פוריות הוא 8.3% (513 מומים), בהשוואה ל 5.8% בהריונות שלא כללו טיפולי פוריות (17,546 מומים).

 

הסיכון למומים בטיפולי הפריה חוץ גופית הוא 7.2% (165 מומים) , לעומת זאת, בלידה בסיוע טיפול המיקרו מניפולציה  (icsi) יש סיכון של 9.9% (139 מומים).

 

החוקר מייקל דיוויס הוסיף כי היסטוריה של חוסר פוריות, עם או בלי טיפולים, גם היא קשורה משמעותית למומים מולדים. בעוד שגורמים הקשורים לסיבות של חוסר פוריות הסבירו את הסיכון הרב הקיים בטיפולי,ivf הסיכון המוגבר שקיים בכמה טיפולים אחרים לא היה יכול להיות מוסבר בקלות על ידי גורמים הקשורים במטופל. בטיפול ה- icsi (מיקרו מניפולציה), לדוגמא, היה גידול של 57% בסיכויים למומים מולדים, על אף שגודלו המוחלט של הסיכון נותר קטן יחסית.

 

על פי המחקר, הקפאה של עוברים נמצאה קשורה גם היא לסיכון מופחת של מומים, בעיקר עבור icsi. זאת אולי בגלל עוברים שנפגעו התפתחותית ולא יכולים לשרוד את ההקפאה/הפשרה.

עוד נמצא כי שימוש בתרופה ציטראט קלומיפן (איקקלומין) שמטרתה לזרז את הביוץ, מעלה את הסיכון הקיים פי 3.

 

דייוויס מסביר כי ממצא זה מעורר דאגה גדולה, כיוון שכיום תרופת הציטראט קלומיפן מאוד זמינה ובמחיר נמוך ורבים עושים בה שימוש בזמן היריון בניגוד להוראות הברורות של היצרנים,זאת כיוון שהיא יכולה לגרום למומים קטלניים.

 

דיוויס מסכם כי צריך להרחיב את המחקר שיכלול עוד טיפולים מהשנים האחרונות, שכן טכנולוגיות הרבייה עברו פיתוחים וחידושים רבים שיכולים להשפיע על הסיכונים הקיימים.
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו