על יתושים וגירודים - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

על יתושים וגירודים

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 16.07.2012

הטמפרטורות רותחות והלחות מרקיעה שחקים. שני נתונים מצוינים לפעילות רוחשת של יתושים באזורנו ובכלל . בין הסובלים העיקריים – ילדים ופעוטות, שמפתחים בקלות זיהומים שהם תוצאה של גרד העקיצה.על יתושים וגירודים

"כמעט 30 ילדים ופעוטות הגיעו החודש לקבלת טיפול במיון ילדים במחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה, עקב עקיצות יתושים שהזדהמו", כך מדווחת ד"ר עדי קליין, מנהלת המחלקה.

"חלק מהם היינו צריכים לאשפז בשל זיהום מקומי ההולך ומתפשט והופעת סימני זיהום כללי כגון חום גבוה והגדלת בלוטות הלימפה. בעיקר ילדים הסובלים מאסטמה של העור, או שהעור שלהם רגיש במיוחד, דבר המאפיין פעוטות וילדים צעירים".

בנוסף, כרגע, מאושפזים במחלקה 4 ילדים שפיתחו נגע זיהומי הדורש טיפול אינטנסיבי יותר, אחד מהם אף נדרש לפתיחה כירורגית של נגע מזוהם, אך המצב הכללי של כולם מוגדר טוב.

עקיצה רגילה עלולה להתפתח לזיהום – כיצד?

רבים מאיתנו נעקצים בקיץ. גם כאשר הרשויות דואגות לריסוס מסביב, הרי שלחות גבוהה ומזג אוויר חם במיוחד, שני מוטיבים הנמצאים כרגע בשיאם, יוצרים קרקע פורה עבור היתושים. במהלך טיול, בשנת הלילה, בפיקניק משפחתי או בים – קשה להיפטר מהם. גם אם נמרחים, בהחלט יש אפשרות להיעקץ. אצל ילדים, הרגישות היא לעיתים גבוהה יותר ולכן גם תופעות של גרד עלולות להתפתח לכדי זיהום. "ישנם ילדים עם מחלות עור, כגון אסטמה של העור" ,מסבירה ד"ר קליין, "אשר סובלים מאד מכל נגע עורי, והלה מזדהם במהירות בגלל הרגישות הקיימת. עם זאת, גם ילדים עם רגישות מקומית עלולים ליצור תגובה מקומית מוגברת שמתבטאת בנפיחות אודם וגרד ניכרים".

תגובה אלרגית או זיהום?

לעיתים העקיצה יוצרת תגובה אלרגית ולעיתים נוצר זיהום. הדרך להבחין בין השניים היא  משך הזמן - זיהום מתפתח רק לאחר כיממה מהעקיצה הראשונית. עם זאת, לאחר העקיצה התגובה היא של אודם נפיחות וגרד, דהיינו תגובה אלרגית. רצוי לדעת, שלא תמיד ניתן להבדיל ולכן הטיפול הניתן הוא משולב – גם אנטיביוטיקה וגם נוגדי אלרגיה.

כיצד נוצר הזיהום מהעקיצה?

"באופן טבעי, כאשר נעקצים מתחילים לגרד", מציינת ד"ר קליין, "הגירוד יוצר החדרה של חיידקים מזהמים מהעור. מדובר בחיידקים אשר קיימים באופן רגיל לכל אדם ואדם על העור, אך כאשר הם חודרים פנימה, גורמים לזיהום מקומי, נפיחות, אודם ניכר ועוד. במצבי זיהום קשים יותר של התפשטות לכלל הגוף, תיתכן גם עליה בחום הגוף, הרגשת חולשה והגדלה של בלוטות הלימפה באזור הנגע.

הילדים שהגיעו לטיפול אצלנו הגיעו עם תופעות של נפיחות משמעותית, אודם וכאב מקומי.

 

יתושים, זבובים או משהו אחר?

מרבית התופעות נראות כעקיצות של יתושים, אך קיימות גם עקיצות של זבובים או חרקים אחרים. הנגעים הם באזורים החשופים של הגוף – גפיים פנים – וזו דרך הזיהוי העיקרית. ברוב המקרים נלקחות תרביות על מנת לוודא תצורות זיהומים נפוצות או נחשדות כמו בדיקת דם המסייעת בזיהוי קדחת הבהרות הנגרמת על ידי עקיצת קרצייה. אך זו נלקחת רק במידה ומדווח כי הילד/ ילדה שהו בחברת כלב או גורים ואז ייתכן ונחשפו לעקיצת קרצייה. מרבית המקרים,כאמור, הן עקיצות "רגילות, שהזדהמו בשל גירוד.

מתי פונים לרופא?

הדבר הראשון שניתן לעשות כאשר הילד נעקץ הוא למרוח חומר אנטי-היסטמיני (אנטי אלרגני) כגון פנסטיל, אשר מפחית את הגרד, ומקטין בעקיפין את הסיכוי להחדרת זיהום. במידה שהתפתח נגע מקומי כתוצאה מהגרד, ניתן למרוח עליו משחה אנטיביוטית מקומית. כמובן שיש להימנע מחיטוט בפצע אשר רק מגביר את סיכוי הזיהום. התפתחות של אודם ניכר מסביב לפצע שהולך ומתפשט בצירוף חום וכאבים הם סיבה מספקת לפנות לקבלת טיפול אנטיביוטי מהרופא המטפל.

חושב לדעת כי מלבד החיידקים הקיימים על העור ומוחדרים עם הגרד, קיימים חיידקים אשר מסוגלים לגרום לזיהום המתפשט במהירות- strep group a . זוהי קבוצה של חיידקים אלימים, הגורמים לזיהום ברקמות רכות ויכולים להביא להידרדרות מהירה במצבו של הילד.

מניעה וטיפול

אם העקיצה דורשת התייחסות רפואית והילד מגיע למיון, אזי כאמור מטופל באנטיביוטיקה ותרופות אלרגניות. ישנם מצבים שמתפתח זיהום בעור, אך קיים קושי להגיע למינונים מתאימים בטיפול דרך הפה, ולכן יש צורך בטיפול תוך ורידי. "בדרך כלל", מדגישה ד"ר קליין, "אנו מבצעים מעקב אחר הסימנים של הזיהום ומשתדלים להתגבר עליהם. ברגע שמתגברים על הזיהום עוברים לטיפול אנטיביוטי דרך הפה אשר ניתן לתת אותו בבית".

"עם זאת", היא מסכמת ואומרת, "הדרך הטובה ביותר למניעה, היא כמובן להימנע ככל הניתן מהעקיצה עצמה- מריחת חומרים דוחי יתושים, וכאמור שימוש בחומר אנטי אלרגני מיד לאחר שהילד נעקץ".

 
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו