הקשר בין הרגלי האכילה לבריאות ולהתפתחות תקינה בקרב - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

הקשר בין הרגלי אכילה להתפתחות תקינה בקרב פעוטות

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 16.09.2014

עד סוף השנה הראשונה, אנו מצפים שהתינוק יעבור לאכילה מגוונת, במרקם המתאים ויתחיל לטעום מהתפריט המשפחתי. אז איך עושים זאת?מאת: יפה שיף, דיאטנית קלינית, מומחית בתזונת תינוקות וילדים, יועצת מדעית למותג Beloved
 

הקשר בין הרגלי אכילה להתפתחות תקינה בקרב פעוטות
 
החודשים הראשונים שלנו ההורים עם התינוק, הינם חודשים קסומים, לעתים קשים, אך גם מסעירים. אנחנו מגלים עולם חדש והתינוק נחשף לעולמנו אנו, בדרכו שלו, בקצב שלו ומבטא בצורה המפעימה ביותר את יופיו ונפלאותיו של הטבע האנושי. 
מגיל שנה עובר התינוק לשלב הפעוטות. הדבר מתבטא בשילוב פעולות מוטוריות שונות כמו עמידה והליכה. במהלך תקופה זו, הוא לומד להביע את עצמו ואת רצונותיו, להיות עצמאי ווורבלי יותר והדבר גם מאפשר לו להגיב ב"לא" לדברים שהוא אינו רוצה.
גיל זה מהווה גם עליית מדרגה ביחסנו עמו, תוך אינטראקציה מלאה בכל תחומי היומיום – הפעוט ער לחלוטין למתרחש סביבו, מרחיב את אוצר /סגנון/ צלילי המילים שלו, משנה את דפוסי ההתנהגות שלו ואיך לא, בגיל זה התינוק משנה גם את הרגלי האכילה שלו. מערכת העיכול של הפעוט בשלה יותר ואין כמעט הגבלה של סוגי מזונות אותם הוא יכול לאכול. זאת ועוד, מכיוון שהוא פעיל יותר, ישנה עליה בצריכה האנרגטית מהמזון.
 
עד סוף השנה הראשונה, אנו מצפים שהתינוק יעבור לאכילה מגוונת, במרקם המתאים ויתחיל לטעום מהתפריט המשפחתי. אז איך עושים זאת?
 

הבסיס להרגלי אכילה נכונים

פירמידת המזון הישראלית הינה הבסיס להרכב התפריט של הפעוט. הקבוצה המומלצת ביותר היא קבוצת הדגנים, אחריה קבוצת הפירות והירקות, ולאחר מכן קבוצת החלבונים, הכוללת בתוכה את סוגי הבשרים השונים, קטניות, דגים וכן חלב ומוצריו.
הרגלי האכילה שנלמדים ומוטמעים בשלב קריטי זה של החיים, עשויים להשפיע על הרגלי האכילה של הפעוט עד הבגרות. כמו כן, הרגלי אכילה בתקופה זו עלולים להשפיע על התפתחות מחלות כרוניות, כגון השמנת יתר, מחלת לב, סכרת, סרטן ואוטם מוחי.
 
מגיל חצי שנה, חלב אם בלבד אינו מספק לקבלת כל אבות המזון הנחוצים. לכן משרד הבריאות ממליץ להוסיף מזונות מגוונים, מרוסקים. מגיל 8-9 חודשים חלל הפה של התינוק גדל והתינוק מסוגל לא רק לינוק אלא גם התחיל להעביר מזון מצד לצד ומתחילות תנועות לעיסה. תינוקות אינם צריכים שיניים בכדי לאכול מזונות מוצקים - החניכיים והלשון עושים את העבודה בצורה טובה ומספקת.  
זה השלב בו התינוק יכול להתחיל לאכול מזונות שאותם ניתן להחזיק באצבעות, לכן מזון זה נקרא " מזון אצבעות".
 

מזון אצבעות

מזון האצבעות מאפשר:
פיתוח כישורי אכילה עצמאיים, בהם הילד מסוגל להאכיל את עצמו ולפתח את כישורי המוטוריקה העדינה שלו- פיתוח הקשר בין היד לעין והתנסות באחיזת פינצטה עם אצבעותיו.
פיתוח חוש הטעם והמישוש - כאשר תינוק אוכל באמצעות הידיים, הוא לומד לחוש במרקמים שונים של מזון וכאשר הוא מכניס אותם לפה הוא לומד להכיר את טעמו של כל מאכל. 
 
שלב מזון האצבעות הוא שלב שידרוש מכם הרבה מאוד סבלנות, בעיקר בשל הלכלוך וה"בלאגן" הכרוכים בו.
פעוטות אוהבים לאכול בעצמם. הדבר נותן להם הרגשת עצמאות ומאפשר למידה על תחושת רעב, שהתוצאה שלה היא התחלת אכילה ולמידה של תחושת השובע, שכתוצאה ממנה מפסיקים לאכול. בכדי שזה יתקיים יש לעקוב אחר הכלל הבא:
ההורים אחראים על מה אוכלים ואיפה אוכלים, אבל רק התינוק בוחר כמה הוא יאכל.
 
בשבועות הראשונים חשוב לתת מזונות רכים או נמסים בקלות בפה. כמו למשל פירות וירקות רכים, ביסקוויטים המתאימים לתינוקות וכו'. חשוב לתת חתיכה גדולה מספיק בכדי שהתינוק יוכל להחזיק בנוחות בידו וילמד לתכנן את ה"ביס" המתאים לו בגודלו.
כמו כן, חשוב לתת מגוון כדי שהתינוק יכיר את הטעם, הריח והצבע של המזונות החדשים. בכך אפשר להגדיל את המגוון שהוא יאכל. 
 
חשוב לציין כי אסור להסיר את העיניים מהתינוק האוכל מוצקים כדי להיות מוכנים לעזור לו אם "יסתבך" בחתיכה שהוא לא מסוגל להתמודד עם גודלה. יחד עם זה, חשוב לתת לו להתמודד לבד, כפי שתתנו לו להתמודד לבד עם התחלת הליכה, גם אם היא תהיה כרוכה בנפילות בהתחלה. בדרך של אימון הוא יתקדם לאכילה בשלה ובוגרת יותר.
 

עודפים וחוסרים במזון

בניגוד לחלב אם, שבו ההורים בטוחים שהתינוק מקבל את כל רכיבי המזון בצורה מאוזנת, כאשר הוא מתחיל לאכול מזון מגוון ומוצק, יש סיכוי שהאיזון בין אבות המזון קצת ישתבש והוא יהיה חשוף לעודף או למחסור של אבות מזון.
לכן כדאי לשים לב לכמה רכיבים:
 
הראשון הוא הנתרן. 
ב-2003 פורסם דו"ח של הוועדה המדעית המייעצת הבריטית בנושא תזונה. ממצאי הדו"ח חיזקו את העדויות הקיימות משנות ה-90 באשר לקשר בין צריכה גבוהה של מלח לבין יתר לחץ דם. מסקנות הדו"ח העלו כי הפחתה בצריכה הממוצעת של מלח תפחית באופן יחסי את רמות לחץ הדם ותתרום באופן מובהק לבריאות הציבור בכך שתפחית את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.
באפריל השנה יצא משרד הבריאות בתוכנית לאומית להפחתת צריכת הנתרן בקרב האוכלוסייה. ההוכחות לגבי הקשר בין נתרן ליתר לחץ דם, קיימות כבר מהשנה הראשונה לחיים. לכן חשוב לבחור מבין מגוון המזונות לתינוקות את אלה עם כמות הנתרן הנמוכה ביותר.
 
רכיבים נוספים שצריכתם עלולה להשתבש עם המעבר למזון אצבעות ומזון מגוון הם הויטמינים ויסודות קורט. כיום, הנטייה של חברות המייצרות מזון תינוקות הוא להעשיר ולתסף אותו בוויטמינים ובמינרלים. 
 
 
לסיכום, אפשרו לילדכם ליהנות מאכילה עצמאית ומגוונת. אל תלחצו עליו "לגמור מהצלחת" את הכמות שנראית לכם, תנו לו לבחור את הכמות המתאימה לו. בחרו עבורו מזונות עם רכיבי תזונה המתאימים לגילו, והעיקר תיהנו מה"בוגר" הקטן המצטרף אליכם לארוחה משפחתית ומגוונת.
 למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו