הכול בעיניי המתבונן-התפתחות חושי התינוק - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

הכול בעיניי המתבונן-התפתחות חושי התינוק

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 05.11.2008

ניסיתם פעם לכבוש את פסגת האוורסט? לעלות לקומה השלישית של "מגדל אייפל" ולא במעלית,  לטייל בארץ זרה וחדשה או לבקש מאדם, שאת שפתו אינכם מבינים, להסביר לכם כיצד להגיע למחוז חפצכם? כך בדיוק מרגיש תינוק קטן שמגיח לאוויר העולם ומתחיל את צעדיו הראשונים בניסיון לאותת לנו, המבוגרים מהם צרכיו ורצונותיו....2P סטודיו

הכול בעיניי המתבונן-התפתחות חושי התינוק

ניסיתם פעם לכבוש את פסגת האוורסט? לעלות לקומה השלישית של "מגדל אייפל" ולא במעלית,  לטייל בארץ זרה וחדשה או לבקש מאדם, שאת שפתו אינכם מבינים, להסביר לכם כיצד להגיע למחוז חפצכם? כך בדיוק מרגיש תינוק קטן שמגיח לאוויר העולם ומתחיל את צעדיו הראשונים בניסיון לאותת לנו, המבוגרים מהם צרכיו ורצונותיו....

 

רגע הלידה, בו מתקיימת פגישה ראשונה בין התינוק להוריו , מלבד היותו רגע מרגש עבור כל הצדדים, מהווה גם מעבר חד עבור התינוק. מהסביבה המוגנת, הבטוחה והרכה שחווה במהלך תשעה חודשים הוא יוצא לעולם זר וחדש לגמרי. במשך הזמן הוא מתחיל להכיר ולגלות את העולם החדש אליו הגיע באמצעות החושים שלו. איך אנחנו , ההורים, יכולים להקל עליו את התהליך ולעזור לו להכיר ולגלות את העולם באופן הדרגתי ולא מציף מידי?

מומחי "פמפרס", ובראשם אביטל יעקובי, פסיכולוגית התפתחותית של "פמפרס" בישראל, מגישה טיפים להורים על פי שלבי התפתחותו של התינוק. מניסיונם, בראש ובראשונה, אנו יכולים לעזור לזאטוט לפתח חושים שונים שיאפשרו לו להסתדר טוב יותר בכל יום שעובר:

 

·          חוש הראיה

התינוק מראה העדפה ברורה לפנים אנושיים ולכן מומלץ להתקרב אליו, עם הפנים, למרחק של כעשרים וחמישה ס"מ (המרחק הרגיל בתנוחת הנקה) או לקרב אליו תמונות וחפצים למרחק זה. מרחק לא נכון יגרום לתינוק לראות באופן לא ברור ועקב כך לאבד עניין. מכיוון שהתינוק נמשך לחפצים בתנועה, דבר המפתח את יכולתו לעקוב עם העיניים אחר חפצים, מומלץ להפעיל מובייל. כדאי גם לשים במיטתו ובסביבתו של התינוק, במיוחד בחודשי חייו הראשונים, תמונות שמציגות צורות גיאומטריות, ניגודי  צבעים (במיוחד שחור ולבן), ופנים. בד בבד, חשוב לא להעמיס יותר מידי גירויים, בשל העובדה, שהדבר גורם לתינוק להרגיש מוצף וחסר מנוחה.

 

·          חוש השמיעה

כבר בשעת חייו הראשונה, מסוגל התינוק להבחין בקולה של אימו בהשוואה לנשים אחרות, דבר שיגרום לו להעניק לה תשומת לב רבה יותר. כדאי לדבר לתינוק, אשר קולט בעיקר את הטון וה"מוזיקה" של צורת הדיבור, בטון רך נעים ומרגיע אשר יקנו לו ביטחון ונינוחות.

 

"מחקרים הוכיחו כי מוזיקה קלאסית משרה על התינוק רוגע, דבר שניתן לבדוק באמצעות הדופק שלו, שבמהלך השמעת המוזיקה נהיה סדיר", מסבירה יעקובי.

 

·          חוש המגע

על מנת לגרות את חוש המישוש של התינוק, יש לספק לו מגוון רחב של חפצים מעניינים, בעלי מרקמים וגדלים שונים, אותם יוכל לחוש.עיניו של כל הורה תרות דרך קבע אחר חפצים שונים, אותם מכניס התינוק לפיו בכל רגע נתון. עלינו לזכור כי כל זמן שהחפץ נקי, גדול מספיק ואינו חד, יש לאפשר לתינוק לגלות את תחושותיו גם בפיו וגם בידיו. הפה הינו המקום הרגיש ביותר ובאמצעותו התינוק יכול להכיר טוב את העולם שסביבו.

 

·                זחילה

 בסביבות גיל ארבעה חודשים (נא לא להיכנס לפאניקה, יש תינוקות אצלם שלב זה יגיע מאוחר יותר וזה בסדר...), יתחיל התינוק לגלות תנועתיות רבה יותר, שעות השינה שלו יתקצרו ואט אט יגיע למצב שבו יהיה מסוגל להתהפך, לזחול ואף לשבת, לעמוד וללכת. הניידות של התינוק גורמת לו להיות פעיל יותר ולחקור את עולם דרך החושים אותם פיתח בגיל צעיר יותר. זוהי שעת כושר עבור ההורים שגם אם לא התאמנו עד כה יתחילו לרוץ מחדר אחד לשני בניסיון לתפוס את הפעוט ולמנוע ממנו לסדר את הבית מחדש. יעקובי טוענת כי  "בשלב זה, חשוב מאוד לא לדכא את דחף הפעוט להגיע לכל מקום, לגעת בכל דבר ולהכניס לפה כמה שיותר חפצים. מצד שני, יש להקפיד על סביבה בטוחה שמגנה מתאונות ומחנק".

 

·                התפתחות מוטורית

כיצד נעודד את ההתפתחות המוטורית של ילדנו?

במעבדות הפיתוח והמחקר של "פמפרס" גילו שככל התינוק יתנסה יותר בתנועה ובתנוחות שונות של ישיבה, כך תהיה התפתחותו טובה יותר. כאשר הפעוט מתחיל לטפס על מדרגות ועל חפצים שונים, חשוב לתת לו תמיכה ולעודד אותו להמשיך כל עוד אין אנו משאירים אותו לבדו על משטח גבוה.בגיל זה, כדאי להתחיל ולהציב גבולות ולהשתמש גם מילה לא, במיוחד שהפעוט מתקרב למקום אסור או מסוכן. כאשר אוסרים על הפעוט לעשות פעולה כלשהי, מומלץ לכוון אותו לפעילות שאותה מותר לו לעשות וכך אנו משיגים שתי מטרות: האחת, מדברים איתו על דרך החיוב והשנייה, מייצרים פעולת הסחה שממקדת אותו בפעילות הרצויה.

לדברי יעקובי, כשהתינוק מתנסה בישיבה, בזחילה ובעמידה, חשוב להיות לידו, אך לא למנוע ממנו להתנסות מחשש שייפול. כאשר הוא נופל, כדאי לזכור כי גילוי בהלה יגרור תגובת בהלה אצל הפעוט שילמד לפחד. במקרה כזה, מומלץ להרימו ולהרגיעו.

 

·                שלב העצמאות

בפמפרס גילו שבסביבות גיל שנה וחצי ואילך, הפעוט שלנו מגלה עצמאות, דבר שבא לידי ביטוי בהליכה סביב רהיטים, מאוחר יותר הליכה באופן עצמאי וריצה. עם התפתחות העצמאות מגיעה גם התגברות הסקרנות וכן הרצון של הפעוט לעמוד על שלו ולדרוש שנעשה כרצונו. נסו לחתל פעוט שזז באופן תמידי ורוצה להמשיך ולחקור את סביבתו.

חשוב לגלות סבלנות לעובדה שהפעוט רוצה להגיע לכל מקום ולהתאים את הבית ואת הסביבה כך שלא יהיה צורך לאסור עליו לנוע במרחב. יש לזכור כי לתינוק אין תחושה של סכנה, ולכן הוא עלול לעשות דברים שיפגעו בו. זו אחת הסיבות שכבר בגיל כה צעיר יש להנהיג כללים וגבולות. כאשר הפעוט עושה משהו מסוכן או לא מקובל, מומלץ להשתמש במילה "לא" וגם להרחיק אותו מהמקום. המילה שנאמרה חייבת להיות מגובה בפעולה פיזית וכך הילד יפנים את האיסור.

בשלב זה אין מן הנמנע לאפשר לילד להתרחק מאבא ואימא ולשחק במרחק סביר תוך שהוא חוזר ומקבל חיבוקים וחיזוקים מההורים שהם הבסיס הבטוח שלו. הנוכחות של ההורים בסביבתו תקנה לו ביטחון מצד אחד ותאפשר לו לחקור את העולם.

 

בכל רגע נתון ובכל יום שעובר, חווה התינוק אירועים שונים, לומד דברים חדשים ועומד בפני אתגרים רבים ומגוונים. עלינו ההורים, מוטלת האחריות להבין את שפתו של ילדנו, גם אם הוא לא משתמש במילים ובשפה אותה אנו מכירים. בצורה זו נקיים תקשורת טובה יותר עם הפעוט, דבר שיתרום למערכת היחסים בכלל ולביטחונו האישי בפרט.

הכתבה באדיבות פמפרס המקיימים תערוכה: לראות את העולם דרך עיני התינוק
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו