רק 67% מההורים משכיבים את התינוק לישון על גבו למניעת מוות בעריסה - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • לוח אירועים mamy
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

רק 67% מההורים משכיבים את התינוק לישון על גבו למניעת מוות בעריסה

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 08.01.2022

בשנת 2019 נפטרו בשנתם 47 תינוקות באופן פתאומי ובלתי צפוי ממוות עריסה; בחורף ניכרת עלייה במקרי המוות הפתאומי בתינוקות ; המחקר פורסם בכתב העת הרפואי CHILDREN.רק 67% מההורים משכיבים את התינוק לישון על גבו למניעת מוות בעריסה
מחקר חדש של עמותת "עתיד" לחקר ולמניעת מוות פתאומי בתינוקות ואוניברסיטת אריאל: 82% מההורים יודעים שהכי בטוח להשכיב תינוקות לשינה רק על הגב, אבל רק 67% משכיבים את התינוק לישון על גבם.
 
בשנת 2019 נפטרו בשנתם 47 תינוקות באופן פתאומי ובלתי צפוי ממוות עריסה; בחורף ניכרת עלייה במקרי המוות הפתאומי בתינוקות ; המחקר פורסם בכתב העת הרפואי CHILDREN.
 
ממחקר מקיף, שבחן את רמת הידע, העמדות והיישום בפועל של ההמלצות למניעת גורמי הסיכון המוכחים למוות בעריסה ומוות פתאומי של תינוקות ולשינה בטוחה, בקרב 335 הורים מ-59 ישובים בארץ נמצא, כי: 82% מההורים ידעו שיש להשכיב תינוקות לשינה רק על הגב, אך רק 67% מהם דווחו, כי הם אכן משכיבים את התינוק לישון על הגב. יחד עם זאת, מדובר בשיפור בהשוואה ל-33% מההורים שהשתתפו בסקר שערכה עמותת עתיד בשנת 2006. רק 62.5% מההורים השכיבו את התינוקות על גבם גם במשך היום. 73% מההורים משכיבים התינוק לישון בחדרם )בסקר הקודם 44% מההורים העידו שהתינוק ישן איתם בחדרם(. 72.3% מהאימהות מיניקות. 56% מקפידים שהטמפרטורה בחדרו של התינוק תהיה על פי ההמלצות, 22-23 מעלות צלסיוס.  קיימת הענות נמוכה (22%) להמלצות הנוגעות לסביבת השינה במיטת התינוק, כלומר: להשכיב את התינוק במיטה ריקה מחפצים, כשהוא מכוסה בשמיכה דקה מתוחה שתחובה היטב מתחת למזרן או שימוש בשק שינה. רק 33.9% נמנעים משימוש במגיני ראש במיטה. 92% מההורים נמנעים משינה משותפת עם התינוק, מדובר באחוז גבוה במיוחד בהשוואה לארה"ב, שם חרף האזהרות, 61.4% ישנים יחד עם תינוקם. את המחקר הובילה ד"ר ענת שץ, יו"ר עמותת עתיד לחקר ולמניעת מוות פתאומי בעריסה ומומחית אף אוזן וגרון שרות נשימה שינה ילדים המרכז הרפואי שערי צדק, בשיתוף פרופסור ליאת קורן מאוניברסיטת אריאל. המחקר פורסם בכתב העת הרפואי .CHILDREN
 
ד"ר ענת שץ: "לצערנו, מוות בעריסה היא עדיין סיבת המוות המובילה בתינוקות בגילי חודש עד שנה. מנתוני הלמ"ס בשנת 2019 נפטרו בשנתם 47 תינוקות באופן פתאומי ובלתי צפוי ממוות עריסה. בשנת 2009 מספר התינוקות שמתו מוות בעריסה היה כפול ועמד על 94! תינוקות. עד היום טרם נמצא הגורם למוות בעריסה, אך גורמי הסיכון שבנוכחותם גובר הסיכון למוות פתאומי של תינוקות ידועים והוכחו במחקרים רבים. הירידה המשמעותית במספר התינוקות שנפטרו נעוצה בשיפור המודעות של ההורים והמטפלים בתינוקות. ממצאי המחקר שערכנו עם אוניברסיטת אריאל, מצביעים על שיפור הידע וההיענות, בעיקר בנוגע לתנוחת השינה של התינוק ושינה במיטה נפרדת, אך קרובה, בחדר ההורים. הסיכון שהורה לא ישכיב את התינוק לישון על גבו היה משמעותי בהורים מבוגרים יותר, אצל אבות מעשנים, הורים שמשכיבים התינוק לישון בחדרם והורים שהביעו חוסר אמון בהמלצות. כמו כן, נמצא שרמת הידע של האימהות לגבי כל ההמלצות הייתה גבוהה משמעותית בהשוואה לרמת הידע של האבות (56.3% לעומת 26.6% בהתאמה). ובכל מקרה, קיים פער בין רמת הידע ליישום ההמלצות בפועל. בהשוואה בין יהודים וערבים נמצא, כי הורים ערבים מחויבים יותר לקיום ההמלצות על פי דרוג תשובותיהם.
אנחנו סבורים, כי זו עשויה להיות הסיבה לירידה יחסית בנתוני התמותה במגזר זה (משעור של 1.38 לאלף לידות חי ב-2006 ל-0.5 לאלף לידות חי ב-2019[i]".
 
ד"ר שץ: "ההסבר לירידה הדרמטית בתמותה נעוץ במאמצים גדולים שמושקעים בחינוך ההורים והמטפלים, ובהפנמת עקרונות היסוד להפחתת התופעה. מעניין לציין כי  שיעור מקרי המוות הפתאומי  לאלף לידות חי נשאר גבוה פי 2 עד 3 יותר באוכלוסייה הלא יהודית בכל השנים".
 
ד"ר שץ: "על פי ממצאי המחקר יש צורך בתוכנית התערבות ממוקדת של גורמי בריאות בנושא סביבת שינה בטוחה. בעיקר נדרש שיפור הידע לגבי תנוחת השינה ביום, שמירה על מיטת התינוק ללא חפצים, מצעים חופשיים ומגיני ראש ושמירה על טמפרטורת חדר מתאימה. כמו כן יש צורך בפיתוח תוכנית התערבות להגברת המודעות של האבות".
 
 
"בחורף ניכרת עלייה במקרי המוות הפתאומי בתינוקות. בסיכון מוגבר מצויים פגים, תינוקות שנולדו במשקל לידה נמוך ותינוקות להורים צעירים. מומלץ להימנע באופן גורף וחד משמעי מכל גורמי הסיכון למוות בעריסה, ולנקוט בכל אמצעי הזהירות וההגנה שבשליטתנו, כדי למנוע מוות מיותר בתינוקות", מדגישה ד"ר שץ.  
 
 

ההמלצות העדכניות למניעת סיכון למוות פתאומי ולשמירת סביבת שינה בטוחה ביום ובלילה, להורים ולמטפלים נוספים:

 • בכל פעם שאתם משכיבים את התינוק לישון, הקפידו תמיד! להשכיבו לישון על גבו.
 • השתמשו במזרן נוקשה, עם סדין תואם מתוח היטב ,ובמיטה, או בעריסה בעלי תווי תקן.
 • השכיבו את התינוק לישון בעריסה או במיטה נפרדת בחדר ההורים, סמוך למיטת ההורים עד גיל חצי שנה ועדיף עד גיל שנה.
 • אין להשכיב תינוק לישון במיטת ההורים או האחים, על ספה, על כסא או על כורסה לבד, או עם ההורה.
 • אין להשאיר תינוק לישון בכסא רכב, בעגלה או בכל אביזר אחר כמו טרמפולינה. לשינה -יש להעבירו למיטה או לעריסה.
 • עדיף להשכיב לישון עם שק שינה ואם אין להשתמש בשמיכה דקה המכסה מגובה בתי השחי תחובה היטב תחת המזרון.
 • שמרו על סביבת שינה ריקה מחפצים רכים, כמו: כריות, מצעים חופשיים ומגני ראש.
 • הימנעו לחלוטין מעישון בזמן ההיריון ובסביבת התינוק.
 • הימנעו מחימום יתר בחדר: הטמפרטורה המומלצת היא 22 מעלות צלסיוס.
 • הימנעו מהלבשת התינוק בשכבות ביגוד עודפות. להשאיר הפנים והראש גלויים.
 • הנקה נמצאה כגורם מגן מפני מוות עריסה.
 • בזמן ההשכבה לישון הציעו לתינוק מוצץ נקי ויבש (שאינו קשור לחוט) לאחר גיל חודש כשההנקה התבססה.
 • אין להשתמש במוניטור ביתי, למניעת מוות בעריסה.
*המלצות למניעת גורמי סיכון למוות עריסה מבוססות על המלצות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (AAP).למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו