על חיידקים ושמירה על היגיינה - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • מפגשי בוקר
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

על חיידקים ושמירה על היגיינה

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 18.03.2008

העולם מסביב הוא בית גידול לבני אדם, צמחים, בעלי חיים וחיידקים. אנחנו ההורים לתינוקות ולפעוטות, המנסים לחסוך מילדינו מחלות קשות ומיותרות, מודעים לכך שחשיפתם של הקטנים לעולם הכולל זיהומים, יחזק את יכולת ההגנה שלהם במקביל לחשיפתם למחלות המסכנות אותם. לא אחת עולה ההתלבטות היכן עובר הגבול הזה? או בקיצור האם לרחוץ את המוצץ שנפל על הרצפה או לאו?מאת: רונית בר נתן, MBA, M.Sc מנהלת  Healthcare , "סנו מדיק"

עריכה: אורנה מלכי לבנה.


על חיידקים ושמירה על היגיינה

העולם מסביב הוא בית גידול לבני אדם, צמחים, בעלי חיים וחיידקים. אנחנו ההורים לתינוקות ולפעוטות, המנסים לחסוך מילדינו מחלות קשות ומיותרות, מודעים לכך שחשיפתם של הקטנים לעולם הכולל זיהומים, יחזק את יכולת ההגנה שלהם במקביל לחשיפתם למחלות המסכנות אותם. לא אחת עולה ההתלבטות היכן עובר הגבול הזה? או בקיצור האם לרחוץ את המוצץ שנפל על הרצפה או לאו?

 

"הסבון בכה מאד. דני לא רוצה בי עוד!" שירה של מרים ילן- שטקליס על דני שאינו רוצה לרחוץ את ידיו, החדיר בנו מילדות את ערך שמירת ההיגיינה. אולם האם כבוגרים כולנו עושים זאת? סקר טלפוני בארצות הברית מצא כי מתוך 1004 בוגרים- 94% תמיד נוהגים לשטוף את ידיהם לאחר שימוש בשירותים, 78%- שוטפים ידיים אחרי החלפת חיתול, 81%- לפני ואחרי אוכל, 48%- לאחר מגע עם בעלי חיים ו 33% אחרי התעטשות.

סקר תצפיתי שבוצע בשירותים ציבוריים בארצות הברית על 6333 אנשים מצא כי 40% מהנבדקים לא רחצו את ידיהם. ההערכה הנה כי 4 מתוך 10 אנשים משמשים נשאים בטוחים לחיידקים ונגיפים שיעברו לאנשים אחרים באמצעות מגע ישיר או זיהום משטח משותף. חשוב מאד לזכור כי אלו שלא נטלו ידיים לאחר הביקור בשירותים, נוגעים גם בידית דלת היציאה ובקלות מעבירים חיידקים צואתיים וזיהומים אחרים גם לאלו שנטלו ידיים.

 

הידעתם?

 

 1. מיליוני חיידקים רובצים בשירותים ציבוריים, על ידיות הברז, על הדלתות, על מקלדות המחשבים, טלפונים  ובעצם בכל מקום בבית ובחוץ. מקלדת מחשב יכולה להכיל מאות אלפי חיידקים העלולים לגרום לדלקות וזיהומים.
 2. מספר חוקרים מארה"ב חשפו כי  הנוהג להושיב תינוקות בעגלות הקניות בסופר מגביר את הסיכוי  להדבקות התינוקות בחיידקי סלמנולה וקמפילובקטר.  חיידקים אלו עלולים לגרום לשלשולים מלווים בחום ומקורם מאותן אריזות בשר ועוף גם שהן סגורות. הדרך הפשוטה להימנע זה לדאוג להיגיינת ידיים של הילדים או  חיטוי עגלת הסופר. 
 3. מספר רב של מחקרים בוצעו על סטודנטים ומרצים באוניברסיטאות ובתי ספר יסודיים ברחבי ארה"ב במטרה לבדוק כיצד משפיעה "התנהגות היגיינית" על  מספר ימי מחלה עקב מחלות עיכול ו\או מחלות דרכי הנשימה.  התוצאות מצביעות על  מספר ימי היעדרות קטן יותר של משתתפי קבוצת הניסוי שהקפידו על היגיינת הידיים.
 4. מחקר אקראי שבוצע על 292 משפחות בבוסטון, ארה"ב שלהן לפחות ילד אחד במעונות יום מצא כי משפחות שהשתמשו באופן קבוע במוצרי היגיינה לידיים, הפחיתו משמעותית את אחוז התחלואה במחלות הקשורות למערכת העיכול (gi ) לעומת אלו שלא השתמשו כלל.
 5. נגיף הרוטה- ruta virus  הוא הגורם המוביל לשלשולים אצל ילדים מתחת לגיל חמש. במדינות עולם שלישי מדובר בגורם זיהומי עיקרי האחראי למקרי מוות רבים. בעולם המערבי נגיף הרוטה הוא גורם מספר אחת לאשפוזים על רקע מחלת שלשולים. הוירוס מועבר ע"י מגע בחפץ או במישהו מזוהם. שמירה על היגיינת ידיים ומשטח ההחתלה  תמנע את התפשטותו.
 6. אחוז הידבקות גבוה בזיהומים נרשם גם בבתי חולים.

 

"היגיינה" מוגדרת כניקיון למטרת מניעת מחלות.  שמירה על היגיינה מקטינה את הסיכוי להעביר חיידקים ונגיפים ממקום למקום ובכך מקטינה את הסיכוי להידבק במחלות זיהומיות.

 

הנחיות משרד הבריאות  למען בריאות הציבור קובעות כי על מנת להקפיד על היגיינה אישית, יש לרחוץ ידיים במים וסבון, להקפיד באופן קבוע על ניקוי משטחים והסביבה ובזמן שיעול והתעטשות להקפיד על שימוש בממחטות חד פעמיות שתושלכנה לפח לאחר השימוש ורחיצת ידיים מיד לאחר מכן. המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארצות הברית מדווח כי יותר מ-80% מהמחלות הזיהומיות מופצות ע"י ידיים.

 

"כל אדם חי מצוין עם החיידקים שנמצאים בגופו אבל הבעיות מתחילות שהוא בא במגע עם חיידקים שהגיעו מאדם אחר" מציין פרופ' גרבה, מומחה בעל שם עולמי למיקרוביולוגיה סביבתית מאוניברסיטת אריזונה. מחקר אחר בראשותו בדק ואפיין מושבות חיידקים שחיים במשטחים שונים בסביבה משרדית: שפופרת טלפון, טלפון נייד, לוח מקשים, עכבר, שולחן עבודה, ידית מגירה, מפתחות, תחתית מגירה ועוד.

 

זיהומים נפוצים:

hsv -herpes simplex virus רוב ההדבקות הן באזור הפנים ומועברות במגע ישיר ויתכנו גם ברוק.  הדבקה מתבצעת דרך ידיים לאחר מגע ישירבפצע. רחיצה וחיטוי ידיים והן הדרכים החשובות למניעה.

 ruta virus - נגיף שכיח בתינוקות וילדים הגורם להקאות ושלשולים. הנגיף מדבק ביותר ועובר בקלות דרך מגע. לפיכך רק היגיינה מקסימאלית הכוללת שימוש במגבות נפרדות, חיטוי משטח ההחתלה ושטיפת ידיים יסודית לאחר פעולת מעיים, החלפת חיתולים ולפני אכילה תמנע הדבקה בו.

salmonella - מהווה את אחד מזיהומי מערכת העיכול הנפוצים ביותר הן עבור בני-אדם והן עבור חיות שונות והוא הסיבה השכיחה ביותר לזיהום חיידקי בדרכי העיכול. ניתן להידבק בכל גיל אך שתי הקבוצות שיכולות לפתח מחלה קשה נמצאות בקצוות הגיל ואנשים בעלי בעיות בפעילות מערכת החיסון. ההדבקה היא ע"י חשיפה לחיידקי הסלמונלה דרך מזון מזוהם כמו בשר, מאכלי גבינה, ביצים, מקורות מים מזוהמים וחשיפה להפרשות צואתיות מכל מקור אחר-בגיל הילדות החשיפה יכולה להיות ע"י החלפת חיתול למשל.

 

 

מקורות:

 1. מרים ילן שטקליס-1984-1900  סופרת ומשוררת ירושלמית, כלת פרס ישראל, חיברה ספרי ילדים.
 2. handwashing- fda center for food safety and applied nutrition september 1998
 3. surveillance for foodborne disease outbreaks-united states, 1993-1997.center for disease control and prevention march 17,2000/49 ss01
 4. men vs women office study charles   gerba, ph.d.,et al. dec. 2006
 5. מעבדת בקטוכם בע"מ.למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו