חורף בריא: טיפים לטיפול בגודש בקרב תינוקות - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • לוח אירועים mamy
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

חורף בריא: טיפים לטיפול בגודש בקרב תינוקות

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 18.01.2022
התייעצנו עם אנה קוגן, אחות ויועצת הנקה מוסמכת למותג התינוקות NUBY, בכדי להבין כיצד ניתן לעזור ולהקל על התינוק במהלך התקררות ועל התסמינים הנלווים בדרך לחיים בריאים ומאושרים.
 


מאת: אנה קוגן RN MN, אחות ויועצת הנקה מוסמכת למותג התינוקות NUBY


חורף בריא: טיפים לטיפול בגודש בקרב תינוקות
תינוקות מצטננים לא פעם במהלך חודשי החורף, כאשר הצטננות זו מלווה פעמים רבות בגודש באף ובבית החזה, מה שיכול לבוא לידי ביטוי בהופעת נזלת, אף סתום, חרחורים בנשימה (נשימה רועשת) וקושי לאכול מבקבוק או לינוק. 
 
גודש מתרחש כאשר נוזלים עודפים (מוקוס) מצטברים בחלל האף או בדרכי הנשימה. זוהי דרכו של הגוף להילחם בפולשים חיצוניים, בין אם הם וירוסים (פתוגניים) או מזהמים סביבתיים. מצבים של גודש בדרגה בינונית הם נפוצים ואינם מהווים בעיה עבור התינוק. לעיתים, לתינוק יש צורך בסיוע חיצוני לפינוי ההפרשות כיוון שהריאות שלו טרם בשלות ודרכי הנשימה שלהם צרים מאוד.
 
המטרה של הטיפול בתינוק היא פינוי הפרשות מתוך חלל האף בכדי לסייע בנשימה ודאגה שיהיה לתינוק כמה שיותר נוח במצב הקיים. במידה ולתינוק יש גודש בחלל האף וגם בדרכי הנשימה נצפה לראות שקצב הנשימה של התינוק יהיה מוגבר, באופן טבעי, תינוקות נושמים מהר יותר ממבוגרים, 40 נשימות לדקה בממוצע, לעומת 20-12 נשימות לדקה בממוצע למבוגר. עם זאת, במידה והתינוק נושם יותר מ-60 נשימות לדקה או אם נראה קושי נשימתי ניכר (בית החזה קורס פנימה בנשימה או חוסר סימטריה) יש לקחת את התינוק באופן מידי למוקד רפואי קרוב.
 

כיצד נוכל לסייע לתינוק במהלך ההתקררות?

אכילה - חשוב לעקוב אחר כמות החיתולים הרטובים שהתינוק מפריש לאורך היממה. זהו הסימן הראשון שהתינוק מקבל מספיק מזון, כאשר נצפה לחיתול רטוב כל 6 שעות לכל היותר. במקרים שיש הפחתה בכמויות השתן, הדבר יכול להצביע על התייבשות ויש צורך לפנות לרופא או מוקד רפואי. בזמן הנקה או האכלה ניתן להגביהה את המנח של התינוק, באופן שיקל עליו בזמן האכילה. אפשר לעשות זאת בסיוע כרית מתחת לכרית ההנקה או כרית מתחת לפלג הגוף בעליון בהאכלה מבקבוק.
 
טיפול - לצערנו, אין טיפול מיוחד שניתן לתת כפתרון לווירוסים הנפוצים שגורמים להתקררות בקרב הקטנים. חשוב לשים לב שהילד מקבל מספיק מזון, מפריש מספיק שתן ולמעשה ״לשרוד״ את התקופה עם כמה שיותר חום ואהבה מההורים.
 
מקלחת - רחצה במים חמים ואדים חמים במקלחת יכולים לסייע לתינוק לפינוי ההפרשות מחללי האף. ניתן לחמם את האמבטיה לפני הכניסה לרחצה ולשחרר את המים החמים כדי שאדי המים ימלאו את החלל.
 
שימוש בשפריץ לאף - מומלץ להשתמש בחומרים טבעיים המותאמים לתינוקות הקטנים שמבוססים על ריכוזי מלחים שונים. מסייעים בפינוי הגודש באף והופכים את ההפרשות לפחות צמיגיות, מה שמאפשר לתינוק לפלוט אותן החוצה.
 
חלב אם - אפשר לטפטף מספר טיפות של חלב אם לאף של הקטנים ואז להחזיק אותם במנח של ״גרעפס״ כדי לסייע להפרשה לצאת החוצה, גם חלב אם יכול לרכך את הצמיגיות של ההפרשות.
 
עיסויים - עיסוי באזור האף במעגלים עדינים, יכול לסייע לפינוי ההפרשות, המגע יכול לאפשר הרגעה עבור התינוק. לפני ביצוע העיסוי לשחרור הגודש ניתן לשים רטייה חמימה על האף כדי לשחרר את הנוזלים.
 
שימוש במפזר אדים - שימו לב לנקות ולהחליף את המים אחרי כל שימוש למניעת הצטברות חיידקים. הלחות למעשה גורמת להפרשות להיות פחות צמיגיות ומאפשרת את הפינוי שלהן חיצונית.
 
שואב נזלת - ניתן להסתייע בשואב נזלת בעדינות מבלי לפגוע ברקמת האף העדינה של התינוק, שימו לב לא להפעיל וואקום חזק מידי כדי לא לגרום לדימום מקומי. שואב נזלת אשר האמא שולטת בעוצמת השאיבה עדיף על פני שואב אלקטרוני במקרים כאלה.
 
שימוש במנשא במהלך היום והלילה יכול להקל על התינוק מבחינת הנשימה, כיוון שהוא מאפשר פינוי של ההפרשות. 
 
כדאי להשתמש במי מלח לפני השינה והאכילה כדי לפנות את הגודש לפני התחלת האכילה (תינוקות נושמים דרך האף ולכן מתקשים לסנכרן את האכילה והנשימה בזמן שיש ריבוי הפרשות בדרכי הנשימה).
 
בכל מקרה שיש ספק - יש לגשת לבדיקה במוקד רפואי. רק בריאות!למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו