הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, סיבות ומניעה - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, סיבות ומניעה

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 16.09.2006
''

הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים, סיבות ומניעה

מאת פרופ' משה שטרנפלד, מומחה ברפואה פנימית וברפואה סינית

 

בתקופה העתיקה לא הייתה מוכרת הבעיה של הפרעת קשב וריכוז. אין שום תיאור מוכר של תופעות המדמות הפרעות שכאלה בקרב ילדים בגילאים השונים. האם תופעות אלו לא התרחשו בעבר? האם זוהי תופעה חדשה אשר התעצמה בשנים האחרונות בעולם המערבי? הואיל ואין תיאורים שכאלה עלינו להשליך מהמצב הקליני של הילדים על ההבנה של התופעה ברפואה הסינית. נפסח על השאלות הטורדות שהוצגו וננסה להתמקד בתופעה, השלכותיה והדרכים לפתרונם.

 

ברפואה הסינית המסורתית, הלב הוא האחראי על החשיבה והזיכרון. כל מצב ההכרה נמצא גם הוא באחריות הלב. הלב הוא "אש" לפי חמשת היסודות של הרפואה הסינית. אותם הילדים יתאפיינו ביותר אש מאשר ילדים אחרים. לפי דרגת האש הילד יאובחן כלוקה בהפרעת קשב וריכוז קל ועד להיפר-אקטיביות. הילדים ככלל הם בעלי אנרגיה מסוג יאנג. האנרגיה הזו היא חמה בבסיסה וכל סיבה אחרת יכולה רק להגביר את אותה האנרגיה, עד לדרגה של חולניות.

 

מהן הסיבות השכיחות להתפתחות התופעה הזו של הפרעות קשב וריכוז? הסיבה הראשונה היא תזונה לא מתאימה. הילדים ניזונים ממזונות חמים מדי ומחממים. למשל, הם מרבים לאכול סוכר לבן שהוא חומר מנוון ביותר ומעבר לכך, הוא חומצי מאד. הילדים אוהבים תפוזים ומרבים לאכול את התפוזים ולשתות מיץ של הפרי. התפוז נחשב לפרי מחמם ביותר. אנו מרבים להאכיל את הילדים בחטיפים מטוגנים ובמזון מטוגן. כל אלו הם מזונות חמים. בנוסף על כך, התופעה של לחות חמה בגוף בילדים מחמירה במאוד את המצב. ילדים אלו יכולים להגיע עד למצב של מאניה והמאפיין אותם זה ההיפר-אקטיביות עם אי-שקט פסיכו-מוטורי. מהם המזונות הגורמים ללחות חמה? מוצרי חלב נמצאים בראש הפירמידה. ואיזו אמא "תמנע" מילדיה מוצרי חלב המספקים לכאורה את כל הסידן הנחוץ לגוף הגדל בקצב מהיר?! בננות גם הן גורמות ללחות בגוף על כן נמנע מאותם הילדים את הבננות ואת הפירות המתועשים כולל אלו של הבננות.לא נאכיל אותם במזונות החמים והמחממים ואלו אשר גורמים להצטברות לחות בגוף. בנוסף, ילדים אלו בגין יתר האש שלהם, לא סובלים תדרי מזונות שונים. באופן מעשי הילדים הללו מפתחים אלרגיה למזונות. כמו כל אלרגיה מדובר בתהליך דלקתי חם. הם לא סובלים מיני מזונות שונים אשר חייבים למצוא מה הם. חשיפת הילדים למזונות האסורים תוביל אותם להתלקחויות ולהחמרה במצב. ומה קורה עם "שר המשקאות"? השוק רווי בשתייה ממותקת וטעימה. הילדים נגררים אל המשקאות הללו דרך הפרסומות, בשל הטעם המתוק ומפני שאינם עומדים בפיתוי. כל אלו הם דברים אשר ניתן להתגבר עליהם בעזרת ההורים ואולי גם הממסד אשר אולי ימתן את הפרסומות.

 

הרפואה הסינית מכירה בתופעות המתרחשות בטרם ההתעברות ובכל מהלך ההריון המשפיעים על העובר. הסינים מדברים על כך, שאישה הרה שאינה מקפידה על תזונה נכונה מחממת את הרחם. אישה הרה אשר אינה שקטה נפשית מעבירה את החוויות שלה דרך הרחם לעובר. מצבי שוק נפשי של האישה ההרה ובעיות רגשיות למיניהן כולם יכולים לחמם את הרחם ודרכו את העובר. לאחר הלידה, ילדים אלו יסבלו מעודף חום. לפי דרגת החום מתפתחת ההפרעה של הקשב והריכוז. מה אנו יכולים לעשות בכדי למנוע זאת? הסינים נוהגים להכין את הזוג לפחות חצי שנה לפני ההתעברות. לטפל באישה ההרה בכל מהלך ההריון וכמובן גם במהלך הלידה. תהליך הלידה והמעבר דרך תעלת הלידה חיוני ביותר אך יכול להותיר "צלקות" גופניות ונפשיות לא מעטות. גם כאן הרפואה הסינית נוהגת לטפל ביולדת בכל תהליך הלידה. בכך מפחיתים את האפשרויות של הגברת האש של הילודים והפיכתם בהמשך ללוקים בהפרעות קשב וריכוז.

 

כאשר בילדים הללו יש הצטברות ליחה הם בעצם מחלישים את הטחול לפי הפילוסופיה הסינית. החלשת הטחול תגרום עם הזמן גם לפגיעה ביכולת האינטלקטואלית של אותם ילדים. כושר הלמידה שלהם ייפגם בהדרגה אך גם בהתמדה. הדרך לסגור את המעגל הזה הוא לחזק ולאזן את הטחול וזאת כמובן בנוסף לאיזון של האש. ילדים בהם תהיה פגיעה בכבד יהפכו לכעוסים, מחרחרי מלחמה ואי-שקט ניכר. הם יתקשו לישון מעבר ל-3-4 שעות בלילה. הכבד נפגע מעודף החום ויכול גם להוביל לתופעות גופניות רבות אחרות.

 

מה הרפואה הסינית מציעה לאותם ילדים? ניתן לטפל בהם בדיקור עם תוצאות מדהימות. מפנים את האש של הלב ומאזנים את האנרגיה של הלב. באם יש צורך מחזקים את הכליות שהן מים בגישה הסינית. המים ממתנים את האש ומונעים התלקחויות והחמרה בתפקוד היומיומי ובהיבט הנפשי. במקרים היותר קלים אפשר להיעזר בדיקור באוזן בנקודה הנקראת בתרגום שוטף "נשמה". נקודה זו ממתנת את הילדים ופועלת בעצם על כל ההפרעות ההתנהגותיות.

 

חלק מועט בלבד יזדקק לתוספת של צמחי מרפא. עם הצמחים מבצעים את האיזון של האיברים הלקויים. הניסיון מלמד כי כמעט כל הילדים מגיבים היטב לטיפול ולא נזקקים לשום תוספת טיפולית אחרת ובעצם הם שבים להיות ילדים רגילים בחברה כולל בבית-הספר. כאשר מדובר בהפרעה של היפר-אקטיביות, זה מחייב יותר טיפולים ולרוב גם מורכבים. כאן התוצאות פחות טובות אך הן בסך הכל גבוהות בהרבה מאלה המוכרים מכל טיפול תרופתי שהוא.

 

ברפואה המשלימה יש לנו עוד כלי יעיל במיוחד לילדים הללו. טיפול במכשיר ביו-תהודה יכול גם הוא לשפר את המצב של הילדים הללו. כיצד זה פועל בעצם? המכשיר מפנה את השדות האלקטרו-מגנטים החולניים ומחזיר את אלו התקינים תוך כדי העצמתם. העניין הוא שהילד חייב לשבת ולאחוז באלקטרודות. כלומר הוא צריך להיות לפחות בן 5 שנים ומעלה וגם להיות בעל יכולת לשבת כ-10-15 דקות רצופות. זה לא יכול לקרות בילד היפר-אקטיבי אשר לא מסוגל לשקוט לזמן כה ארוך. לכן באותם המקרים יינתן טיפול סיני ואולי רק באוזן כי הם לא מסוגלים לשהות עם המחטים בגוף למשך הזמן הנדרש לטיפול.
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו