"סיאנה", זריקה חדשה למניעת הריון - mamy
  • מחשבון הריון
  • מחשבון ביוץ
  • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

  • שם לתינוק
  • מפגשי בוקר
  • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

"סיאנה", זריקה חדשה למניעת הריון

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 05.03.2011

סיאנה (sayana), המיוצרת על ידי ענק התרופות האמריקאי פייזר (pfizer), ניתנת בצורת זריקות תת עוריות אחת לשלושה חודשים. הסיאנה אושרה לשימוש בארה"ב על ידי ה fda משנת 2004, וכעת, 6 שנים אחרי כן, היא עושה עליה ארצה.מאת: פרופ' דרורית הוכנר-צלניקר, מנהלת מחלקת נשים ויולדות, ביה"ח האוניברסיטאי הדסה הר הצופים.

 


"סיאנה", זריקה חדשה למניעת הריון

סיאנה (sayana), המיוצרת על ידי ענק התרופות האמריקאי פייזר (pfizer), ניתנת בצורת זריקות תת עוריות אחת לשלושה חודשים. הסיאנה אושרה לשימוש בארה"ב על ידי ה fda משנת 2004, וכעת, 6 שנים אחרי כן, היא עושה עליה ארצה.

התרופה מהווה שיפור של תרופה ישנה יותר, שאושרה על ידי ה fda עוד בשנת 1992, העונה לשם פרוברה (provera). השיפור מתבטא בשיטת ההזרקה: בעוד הפרוברה מוזרקת לתוך השריר, סיאנה מוזרקת תת עורית ועל כן קלה יותר לשימוש, וההזרקה אף יכולה להיעשות על ידי האישה עצמה, למרות שלעת עתה קיים בארץ אישור להזרקה על ידי רופא או אחות בלבד.

כמו כן, מינון החומר הפעיל בתרופה, הנקרא medroxy progesterone acteate, שהינו נגזרת סינתטית של ההורמון פרוגסטרון, הורד מ- 150 מ"ג ל- 104 מ"ג, מתוך מחשבה שכך ניתן יהיה להעלות את פרופיל הבטיחות של התרופה.

לאמיתו של דבר, ההזהרה בדבר תופעות שליליות לא שונתה על ידי ה- fda במעבר מפרוברה לסיאנה, כאשר ירידה בצפיפות מסת העצם הינה התופעה המטרידה ביותר. על כן ההמלצה של ה- fda כיום, לגבי שתי התרופות, היא שהן תינתנה רק במקרים בהם לא נמצא אמצעי מניעה אחר מתאים לשימוש. המחשבה מאחורי מתן תרופה הניתנת בזריקה אחת לכמה חודשים הוא שיפור ההיענות, שכן ידוע שנשים רבות אינן מקפידות על נטילה מסודרת של גלולות, ועלולות עקב כך להיכנס להריון בלתי רצוי, עם כל ההשלכות הרפואיות והפסיכולוגיות הכרוכות בכך.

במחקרים קליניים שבדקו את יעילות התרופה, נמצאו אפס הריונות בקרב 2042 נשים במהלך השנה הראשונה בה השתמשו בסיאנה בלבד למניעת הריון. נתון זה מראה על יעילות דומה לקודמתה פרוברה, לגלולות רגילות ולהתקנים תוך רחמיים (iud).

אך כמו לכל תרופה, עם היתרונות מגיעים גם החסרונות, האזהרה העיקרית היא לגבי ירידה בצפיפות מסת העצם בשל דיכוי הביוץ הממושך וירידה ברמת הורמון האסטרוגן החיוני לשמירה על מסת עצם. כמו כן, קיימות הזהרות לגבי עליה בשכיחות סרטן השד, עליה בקרישיות הדם, הפרעות ראייה, עליה במקרים של הריון חוץ רחמי וסיכון לתגובה של רגישות יתר לתרופה. בנוסף, יש לציין את תופעות הלוואי של התרופה, הכוללות הפרעות בדימום הווסתי, עליה במשקל וירידה בחשק המיני.

לסיכום, בהשוואה בין האזהרות ותופעות הלוואי של סיאנה לפרוברה אין כיום הבדלים המעידים על יתרון של סיאנה. אל לנו להיות מופתעים מדי, שכן מדובר באותה תרופה למעשה, כאשר ההבדל הוא במינון ובשיטת ההזרקה. יעילות סיאנה למניעת הריון נמצאה כטובה מאד, אולם פרופיל הבטיחות של התרופה בעייתי והיא מיועדת בעיקר לנשים עם היענות נמוכה לאמצעי מניעה אחרים. לפיכך, המסקנה של ה- fda, כי תרופות מסוג סיאנה ופרוברה יינתנו רק במקרים בהם לא ניתן להשתמש באמצעי מניעה אחר נראית הגיונית ומוצדקת.

 
למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו