למה התינוק שלך לא ישן כמו תינוק? - mamy
 • מחשבון הריון
 • מחשבון ביוץ
 • מחשבון משקל

מחשבון לחישוב תאריך לידה

מחשבון הריון יסייע לך להיות מעודכנת בהתקדמות ההריון שלך. כל שעליך לעשות – הכניסי תאריך ווסת אחרון למחשבון הריון וגלי נתונים על ההריון שלך.

תאריך וסת אחרון

מחשבון לשיעור תאריך ביוץ

מחשבון ביוץ יסייע לך לאתר את מועד הביוץ המשוער בהנחה שהמחזור החודשי שלך סדיר.

תאריך וסת אחרון

משך המחזור החודשי (?)

מחשבון הוספת משקל בהריון

מחשבון זה יסייע לך להעריך האם העליה במשקלך במהלך ההריון תקינה וכמה עוד עלייך לעלות במשקל עד הלידה.
גובה (מטרים, לדוגמה - 64.1מטר)
משקל בתחילת ההריון (ק"ג)
משקל נוכחי (ק"ג)
שבוע הריון (בין שבועות 24-21)

 • שם לתינוק
 • מפגשי בוקר
 • mamymail
alt

פירוש נומרולוגי חינם

הקלידו שם פרטי ומיד תקבלו במייל את הניתוח הנומרולוגי של השם שבחרתם.

alt

מפגשי בוקר חינם

כולכן מוזמנות חינם לזמן איכות עם הבייבי בקניונים ברחבי הארץ.

alt

העובר שלך רוצה לדבר איתך

אמא, בואי הרשמי וקבלי ממני העובר שלך מכתב שבועי ובו מידע על ההתפתחות שלי ועוד...


כנסי לעמוד הפייסבוק שלנו לקבלת המלצות ועדכונים

למה התינוק שלך לא ישן כמו תינוק?

הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
פורסם ב: 08.06.2018

ניסיתם כבר הכל אבל שום דבר לא עובד. הוא לא חולה, לא רעב, והחיתול שלו יבש. אז למה התינוק לא ישן כמו תינוק? מאת: שושי רפפורט, אמא, עיתונאית, קולעת עריסות לתינוקות מנצרים ורצה למרחקים קצרים.


למה התינוק שלך לא ישן כמו תינוק?
לילה. בחוץ חושך. כולם ישנים. כולם, חוץ מהתינוק החדש. אמא לוקחת אותו על הידיים, אחר כך מאכילה, אולי מנענעת. אבא ינסה את קולו בשירה, ומי מהם שירגיש ספורטיבי הלילה, אולי אפילו יקפוץ קצת על הפיזיו עד שהוא יירדם. הם חוזרים למיטה בהקלה. אבל היא חלקית בלבד, כי הם יודעים שכל הפיאסקו הזה יחזור על עצמו שוב בעוד כמה שעות. אם המצב הזה מוכר לכם, נראה שהתינוק שלכם סובל מהפרעת שינה ואתם סובלים איתו. 
 
אבל אתם לא לבד בלילה. בחודשי חייהם הראשונים תינוקות זקוקים לעזרת ההורים בתהליך ההירדמות. אמנם בסביבות גיל שישה חודשים, רובם כבר מסוגלים להירגע ולהירדם בכוחות עצמם, אולם מחקרים מלמדים כי כשלושים אחוז מבני חצי שנה עד שלוש שנים אינם מפתחים את היכולת לישון ברציפות, והשינה שלהם מתאפיינת ביקיצות מרובות ו/או ממושכות. אז מה גורם לחלק מהתינוקות לישון כמו תינוק ולאחרים להדיר שינה מעיני הוריהם? מלבד אופי, נראה שהתשובה טמונה בהורים. 
 
מחקרם של ד"ר ליאת טיקוצקי מאוניברסיטת בן גוריון ושל פרופ' אבי שדה ז"ל, מנהל המעבדה להפרעות שינה בתינוקות וילדים וראש המחלקה לפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת תל אביב, מצביע על כך שלהורים יש תפקיד קריטי בהתפתחות דפוסי השינה של התינוק. אם אתם שייכים לשלושים האחוז שלא ישנים בלילה, כדאי שתמשיכו לקרוא.
 

מהי הפרעת שינה

עד גיל שישה חודשים השינה היא רב מחזורית. היא נפרשת גם על שעות היום וכוללת יקיצות בלילה. בסביבות גיל חצי שנה, כאמור, רוב התינוקות יכולים לרכז את השינה בלילה לכשש שעות רצופות. הפרעת שינה מתאפיינת בקושי של תינוק בגיל הזה להירדם בכוחות עצמו, בהתעוררות של שלוש פעמים בלילה והזדקקות למבוגר כדי להירדם. 
 

למה חשוב לטפל בהפרעות שינה

השינה חיונית להתפתחות בריאה של התינוק. שנת החלום - השינה העמוקה שבה רואים תזוזות עיניים - מאיצה מאוד את התפתחות המוח ומקדמת את הבשלתו. שינה זו גם חשובה לעיבוד אינפורמציה רגשית. השינה גם מרעננת את כל מערכות הגוף, ממש כמו ריסטרט, כיוון שתאי הגוף זקוקים להפוגה כדי לעבוד בצורה אופטימלית. בשינה מופרש הורמון גדילה - שאחראי על הצמיחה הפיזית ומאפשר לילדים לגדול. גם הורמונים שאחראים על ויסות המשקל מופרשים בשינה, ומחסור בשינה קשור בעלייה מופרזת במשקל. לשינה השלכות רבות על התינוק אבל גם על הוריו. מחסור בשינה אצל ההורים עלול ליצור מתחים ולחצים בתוך המערכת הזוגית וכן מתחים בין התינוק להורים. 
 
נתון נוסף שידרבן אתכם לטפל בבעיות השינה הוא שהן לא נעלמות. מחקרם של שדה וטיקוצקי מראה שכארבעים אחוז מהתינוקות שלקו בקשיי שינה בגיל שמונה חודשים, הפגינו קשיים כאלה גם כעבור שלוש שנים. חסך בשינה בילדים מתבטא בחוסר שקט, פעלתנות, פוגע בקשב, בלמידה ובזיכרון. מחסור בשינה עלול לפגוע לפגוע גם ביכולת לווסת רגשות ולהתמודד עם מצבי לחץ ותסכול.

 

איך מטפלים בהפרעת שינה 

להפרעת שינה יכולות להיות גם סיבות רפואיות כמו הפרעת נשימה, ריפלוקס, דלקות או אלרגיות. לאחר ששללתם בעיה רפואית ניתן להתחיל לטפל התנהגותית. הגישות השונות מנסות בעצם לעשות דבר אחד - לצמצם את המעורבות של ההורים בתהליך ההירדמות. אם אתם בני מזל ואתם קוראים את השורות הבאות לפני שהתינוק נולד, אתם יכולים ללכת על מניעה. ככל שתהיו מעורבים פחות בתהליך ההירדמות, כך תאפשרו לילד לפתח את היכולת שלו להירגע ולהירדם בעצמו.
 

איך זה עובד

כאשר בגיל שישה חודשים התינוק עדיין אינו נרדם בעצמו, ההורים העייפים פונים לחפש פתרונות יצירתיים שיעזרו לו להירדם, ופה הבעיה מתגברת. יקיצות ליליות קצרות הן תופעה טבעית המאפיינת את מרבית התינוקות. תינוק שנרדם בתחילת הלילה בלי עזרה, יירדם חזרה בקלות והוריו אף לא ידעו שהתעורר. ואילו תינוק שנרדם בתחילת הלילה בעזרת גורם חיצוני - יהא זה ציצי, בקבוק, נדנוד, מנשא - יזדקק לאותו גורם כדי להירדם חזרה ויזעיק את הוריו בכל יקיצה כזו. "טיפול" באמצעי חיצוני יוצר למעשה תלות בין אובייקט חיצוני ליכולת ההירדמות. 
 
סקירתם של של פרופ' שדה וטיקוצקי מראים כי שינוי דפוסי ההתנהגות של ההורים הביא לשיפור משמעותי (של שמונים אחוז) בבעיה בתוך זמן קצר מאוד. הטיפולים האפקטיביים בבעיות שינה של תינוקות מתבססים על ההורים כסוכני שינוי. ההורים אמורים לסגת באופן הדרגתי ממעורבות פעילה בתהליך ההשכבה ובזמן ההתעוררויות, על מנת לאפשר לתינוק לרכוש את היכולת לרגיעה עצמית ולהירדמות בכוחות עצמו. לשם כך הוא זקוק לפרק זמן עם עצמו שבו ניתנת לו ההזדמנות להירגע ללא עזרה חיצונית, בזמן שההורה ממשיך להיות זמין עבורו במידה מסוימת, על מנת לא לעורר חרדות פרידה אצל אף אחד מהצדדים המעורבים. 
 

למה זה כל כך קשה

עבור הורים רבים, תהליך הפחתת ההתערבות ההורית כרוך במצוקה רבה. תינוק שהתרגל להירדם בעזרת ההורים, יבכה מן הסתם כשיתעורר וההורה לא ירדים אותו. לאף הורה לא קל להתמודד עם בכי של תינוק. חלק מההורים מפרשים את בכי התינוק כמצוקה גדולה ואת התהליך כהזנחת בנם. ההבנה של ההורה כי הוא יכול לסמוך על התינוק שלו שהוא מספיק אינטליגנט כדי ללמד את עצמו להירדם לבד, היא העזרה הגדולה ביותר שהורה יכול להגיש לתינוק שאינו ישן. תנו בו אמון ואפשרו לו ללמוד איך להירדם. למעשה, כל שעליכם לעשות הוא לא להפריע. צמצום מעורבות ההורה בתהליך, תוך כדי נוכחות מסוימת להקניית ביטחון, מאפשרת לתינוק הזדמנות ללמוד איך להירגע ולהירדם בכוחות עצמו, והיא המפתח לשינה רציפה וטובה.
 

ככה לא תפריעו לו לישון:

 • אל תחכו שהתינוק יהיה מאוד עייף. עייפות יתר דווקא תקשה עליו להירדם.
 • אל תניחו אותו במיטה כשהוא כבר ישן. אמצו טקס קבוע לפני השינה (אמבטיה, האכלה, מוזיקה מרגיעה וכו') והרדימו אותו בתוך המיטה שלו.
 • אל תקפצו בכל פעם שהתינוק משמיע גרגור. תנו לו הזדמנות להירגע לבד ולא בעזרתכם.
 • אל תיצרו תלות בגורם חיצוני להרדמה (ציצי, בקבוק, נענוע וכו'), אחרת הוא יזדקק לאותו גורם בכל התעוררות.
 • אל תאכילו בלילה תינוק בן חצי שנה במשקל תקין. גמילה מהאכלות לילה מביאה לשיפור דרמטי בשנת התינוק.
 • אל תשגעו אותו - אל תרדימו אותו פעם במנשא, פעם בעגלה ופעם בנענועים. צרו שגרת הרדמה קבועה.
 • אל תוותרו. זה תהליך קשה, אבל מגיע גם לתינוק וגם לכם לישון בלילה. התהליך הוא לא רק בשבילכם הוא גם ובעיקר בשביל התינוק.
 
 
לאתר של שושי הקליקי – עריסות מדהימות לתינוקות
 למעלה alt
הדפסה altשלח לחבר
מאת
דוא"ל של החבר
קבלי טיפים והמלצות למייל

עקבי אחרינו